W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielomilionowe mienie zabezpieczone u sprawców w Hiszpanii

08.06.2021

W prowadzonym śledztwie dotyczącym działalności międzynarodowej grupy przestępczej, w wyniku czynności realizowanych na wniosek Prokuratury Regionalnej w Gdańsku przez hiszpańskie organy ścigania, zabezpieczono na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania mienie o łącznej, szacunkowej wartości kilku milionów złotych.

Baner śledztwo. W tle młotek

Mienie przekazane z Hiszpanii

Zabezpieczono mienie znacznej wartości w postaci kilkudziesięciu sztuk diamentów wysokiej klasy,  kilkunastu sztabek złota o wadze od 10 do 100 gramów, licznej biżuterii z metali szlachetnych topowych projektantów w tym Chanel, Bulgari, Hermes, 8 luksusowych zegarków marki Rolex, Breitling, Hublot, prawie 150  monet okolicznościowych ze złota oraz  innych przedmiotów w tym sprzętu komputerowego  i ponad 100 telefonów komórkowych. Szacunkowa wartość mienia to kilka milionów złotych.

W dniu 2 czerwca 2021 r. przedmioty te, w obecności prokuratora oraz funkcjonariuszy Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, zostały odebrane od hiszpańskich organów ścigania i przetransportowane drogą lotniczą do Polski, gdzie zostaną poddane szczegółowej wycenie. Na tej podstawie podjęte zostaną dalsze czynności procesowe zmierzające do ustanowienia na nich zabezpieczenia majątkowego, jak również przepadku przedmiotów i korzyści z popełnionych przestępstw.

 

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Czynności związane z zabezpieczeniem mienia realizowane są w wielowątkowym śledztwie RP II Ds. 1.2019 Prokuratury Regionalnej w Gdańskiej prowadzonej wraz z Zarządem w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, dotyczącym funkcjonowania międzynarodowej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, zajmującej się sprowadzaniem na terytorium Unii Europejskiej znacznych ilości narkotyków w postaci kokainy i haszyszu pochodzących z państw Ameryki Południowej oraz Afryki Północnej, a także nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych   oraz praniem pieniędzy pochodzących z powyższych przestępstw.  Łączna wartość „wypranych” przez członków grupy pieniędzy sięga 600 mln GBP, co na dzień rozbicia grupy stanowiło równowartość 2.9 mld złotych.

 

Międzynarodowy zespół śledczy

Postępowanie w sprawie było elementem wspólnych działań, realizowanych w ramach międzynarodowego zespołu śledczego koordynowanego przez Europol, w skład którego wchodzili śledczy z Polski, Litwy, Estonii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

W ramach tej współpracy miała miejsce skoordynowana akcja służb ze wskazanych krajów, w wyniku czego doszło do jednoczesnego zatrzymania w wielu miejscach Europy istotnych członków grupy, których następnie w większości ekstradowano do Polski, gdzie wykonano z nimi czynności procesowe realizowane przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku.

 

Narkotyki z Kolumbii i Afryki

Członkowie grupy w 2016 roku przemycili z Kolumbii do Rumuni ponad 2 tony kokainy, które miały trafić następnie do Holandii. W tym samym roku na terenie Wielkiej Brytanii członkowie grupy wprowadzili do obrotu ponad 150 kg kokainy. W trakcie prowadzonego śledztwa CBŚP udaremniło przemyt ponad 200 kg haszyszu z Hiszpanii do Polski. Według ustaleń śledztwa za organizację przestępczej działalności odpowiadali obywatele Litwy przebywający na terenie Hiszpanii.

 

Prali pieniądze w Polsce

W trakcie prowadzonego śledztwa ustalono, że od 2015 roku ogromne ilości pieniędzy były transportowane z Wielkiej Brytanii do Polski, a stąd m.in. przez Holandię do Kolumbii. Pieniądze pochodziły z przestępczej działalności grupy, przede wszystkim z przemytu narkotyków, głównie haszyszu z Afryki i kokainy z Kolumbii. „Brudne pieniądze” przemycano drogą lotniczą lub w tirach, a jednorazowo w transporcie ciężarowym mogło  być przewiezionych nawet 50 mln funtów.

W Polsce pieniądze trafiały do współpracujących z grupą kantorów wymiany walut. Tam odbywał się proceder prania pieniędzy. Z poczynionych ustaleń wynika, że w okresie od 2017 do 2019 roku członkowie grupy mogli w ten sposób „wyprać” nie mniej niż 600 mln. funtów. W tym zakresie zatrzymano 5 właścicieli kantorów wobec których zastosowano tymczasowe aresztowanie.

 

Zarzuty i areszty dla sprawców

Do chwili obecnej w sprawie wobec 56 osób – obywateli Polski, Litwy, Bułgarii, Ukrainy i Grecji  wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów obejmujące między innymi działanie w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, przemyt narkotyków i udział w ich obrocie, a także pranie pieniędzy wielkiej wartości. Wobec 31 podejrzanych stosowano w toku śledztwa środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Zabezpieczone mienie podejrzanych

W toku prowadzonego śledztwa ujawniono znaczne ilości gotówki w różnych walutach, a także numizmaty i inne wartościowe przedmioty. Przeprowadzono także czynności w toku których ustalono składniki majątkowe, będące własnością podejrzanych, w tym nieruchomości oraz pojazdy mechaniczne. Działania te umożliwiły wydanie licznych postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, obejmujących mienie o łącznej wartości 37.992.919,03 zł.  

 

Obecne działania, dokonywane we współpracy ze Stroną hiszpańską, pozwolą na procesowe zabezpieczenie kolejnych składników majątkowych znacznej wartości, których pochodzenie łączone jest z przestępczą działalnością grupy.

 

 

O sprawie pisaliśmy we wcześniejszych komunikatach:

https://gdansk.pr.gov.pl/index.php/2019/05/22/operacja-icebreaker/

 

 

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}