W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną działalnością hazardową oraz praniem pieniędzy

16.11.2021

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku funkcjonariusze Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno - Skarbowego na terenie Ostródy, Olsztyna Wrocławia i Warszawy dokonali zatrzymania 7 osób ze ścisłego kierownictwa jednej z największych zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się nielegalną działalnością hazardową oraz praniem pieniędzy pochodzących z tej działalności. Osoby te zostały doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku gdzie zostały im przedstawione zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz popełniania przestępstw karnoskarbowych.

Temida 2

Śledztwo Prokuratury Regionalnej w Gdańsku 

Zatrzymania mają związek z prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku  wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Olsztynie śledztwem dotyczącym nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych, posiadania automatów do gier hazardowych oraz popełniania  przestępstw karno - skarbowych.

Działalność grupy na terenie całego kraju

Grupa prowadziła i urządzała nielegalne gry na terenie całego kraju w ponad 9700 lokalizacjach, łącznie dysponując przeszło 30 tysiącami automatów hazardowych. Wprowadzić miała do legalnego obiegu kilkaset milionów złotych pochodzących z przestępczej działalności.

Powiązane spółki osiągające dochód z hazardu

W toku śledztwa, w ramach jednego z wyjaśnianych wątków ustalono, że na terenie Unii Europejskiej  (m.in. w Polsce, Czechach, na Słowacji, Cyprze i w Holandii), a także poza jej granicami, utworzono grupę kilkudziesięciu, powiązanych kapitałowo  bądź osobowo spółek prawa handlowego.

W okresie od sierpnia 2016 roku do czerwca 2017 r. grupa ta większość dochodów uzyskiwała z nielegalnej działalności hazardowej i inwestowała je w działalność paliwową, hotelarską, gastronomiczną, deweloperską, medyczną oraz w sektor IT.

Mimo międzynarodowego charakteru spółek, faktycznie zarządzano nimi z Polski, z siedziby mieszczącej się w Ostródzie.

Dla wszystkich spółek opracowano jednolite metody działania w zakresie prawnym, finansowo- księgowym, kadrowym, administracyjnym, logistycznym oraz korzystano z jednej infrastruktury informatycznej.

Powiązane spółki traktowane były jako jedno przedsiębiorstwo. Zatrudniano w nim około 800 osób, w tym ponad 40 w spółce zajmującej się sprawami księgowo – kadrowymi, ponad 20 osób w dziale informatycznym, kilkadziesiąt osób w dziale prawnym. Korzystano także z kilkunastu kancelarii prawnych.

Tak rozbudowana struktura organizacyjna i podjęte działania miały na celu udaremnienie, a przynajmniej znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków pieniężnych.

„Wyprali” prawie  330 milionów złotych

W ramach działalności części spółek polskim organom podatkowym zgłoszono do opodatkowania kwotę 390 milionów złotych, jako uzyskaną z tytułu świadczenia usług rozrywkowych, a która faktycznie pochodziła z urządzania nielegalnych gier hazardowych na automatach, i z której to kwoty sumę prawie 330 milionów złotych wpłacono na rachunki bankowe kontrolowanych spółek, które następnie transferowano na inne kontrolowane konta bankowe powiązanych podmiotów, celem zatarcia ich przestępnego pochodzenia. 

Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej i ponad 6700 zarzutów

Zatrzymane w dniu 15 listopada 2021 roku osoby pełniły kierowniczą rolę w strukturach powiązanych spółek.

Wobec wszystkich 7 osób wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów obejmujące udział w  zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy, a także ponad 6700 jednostkowych zarzutów odnoszących się do przestępstw karnoskarbowych kwalifikowanych z art. 107 § 1 i 3 kks. 

Zabezpieczono mienie

W związku z zatrzymaniami dokonano przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych  celem ujawnienia dalszych dowodów w sprawie oraz w celu zabezpieczenia mienia. Zabezpieczono między innymi 5 samochodów, 4 motocykle oraz łódź o łącznej wartości ponad 1 miliona złotych, a także inne wartościowe przedmioty w tym  biżuterię, zegarki i monety.

Zagrożenie surowymi karami

Po wykonaniu czynności z podejrzanymi prokurator wystąpił do Sądu z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Za popełnienie zarzucanych przestępstw grozi podejrzanym kara pozbawienia wolności do lat 15.

{"register":{"columns":[]}}