Zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną działalnością hazardową
24.05.2022
Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, w śledztwie prowadzonym przez Wydział do Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy współudziale funkcjonariuszy Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Olsztynie na terenie województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego dokonano zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną działalnością hazardową
Osoby te zostały doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku gdzie łacznie 15 osobom przedstawiono zarzuty dotyczące kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełniania szeregu przestępstw skarbowych polegających na urządzaniu gier hazardowych na automatach wbrew przepisom ustawy.
W efekcie działań funkcjonariuszy podejmowanych w toku śledztwa przejęto około 350 urządzeń służących do gier o wartości około 4,2 mln złotych oraz blisko 600 tys. zł. pieniędzy znajdujących się w urządzeniach.
Wielowątkowe śledztwo
Zatrzymania mają związek z obszernym i wielowątkowym śledztwem prowadzonym w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Olsztynie dotyczącym funkcjonowania na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego i innych kilku zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się uzyskiwaniem nielegalnych korzyści z gier na automatach.
W sprawie tej w listopadzie i grudniu 2021 roku zatrzymano 7 głównych członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec 6 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W następnych miesiącach zatrzymano kolejnych 6 podejrzanych.
Zatrzymania członków kolejnej grupy przestępczej
Aktualne zatrzymania dotyczą jednej z grup przestępczych, która posiadała lokale w Olsztynie i innych miejscowościach, m.in. na terenie woj. warmińsko- mazurskiego, podlaskiego i zachodniopomorskiego.
W wyniku prowadzonych czynności potwierdzono, że w okresie od września 2015 r. do czerwca 2016 roku w kilkudziesięciu lokalach były urządzane gry hazardowe na automatach bez wymaganej koncesji i zezwolenia. Na wszystkich zabezpieczonych automatach były zainstalowane gry o charakterze losowym. Przeszkolona obsługa wpuszczała do monitorowany lokali jedynie zweryfikowanych klientów.
Wśród członków grupy istniał podział ról. Kierujący grupą pozyskiwali automaty do gier losowych, decydowali o miejscu ich ulokowania, wydawali polecenia podległym członkom grupy w zakresie funkcjonowania lokali i ich obsługi, a także decydowali o zatrudnianiu osób do obsługi automatów i ich wynagradzaniu. Do zadań pozostałych członków należało dokonywanie rozliczeń wstawianych automatów, dokonywanie ich zasypu środkami pieniężnymi, podpisywanie umów z właścicielami lokali i inne czynności, w tym rozliczanie utargów.
Jedynie według wstępnych ustaleń, w okresie tylko 2 miesięcy działalności, grupa przestępcza mogła osiągnąć ponad 120 tysięcy złotych dochodu.
Zabezpieczono mienie
W związku z zatrzymaniami, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, dokonano przeszukań jednocześnie w 15 miejscach, celem ujawnienia dalszych dowodów w sprawie oraz w celu zabezpieczenia mienia.
Zabezpieczono między innymi gotówkę w ilości około 180 tysięcy złotych a także biżuterię o wartości 40 tys. zł. W trakcie działań zabezpieczono również pistolet Walter P-99 kal.9 mm, 2 rewolwery czarnoprochowe oraz wiatrówkę.