Areszty za łapówki za przekazywanie informacji o przetargach
Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy CBA delegatura w Warszawie w sprawie przyjmowania i wręczenia korzyści majątkowych w zamian za przekazywanie informacji dotyczących postępowań przetargowych.
Materiał dowodowy zgromadzony w toku śledztwa wskazuje, iż w latach 2012-2018 działała zorganizowana grupa przestępcza wręczająca korzyści majątkowe pracownikom kilku przedsiębiorstw z terenu województw lubelskiego i świętokrzyskiego.
Jak ustalono przedstawiciele jednej z lubuskich spółek przekazywali finansowe gratyfikacje reprezentantom kilku firm działających w przemyśle ciężkim w zamian za udzielanie zleceń lub ujawnianie informacji istotnych w toku procedury wyboru dostawcy, a tym samym za czyny nieuczciwej konkurencji. Łączna wartość przekazanych korzyści majątkowych wyniosła co najmniej 390 tysięcy złotych.
Ponadto ustalono, że wręczane korzyści były niejako legalizowane za pomocą pozornych umów o dzieło oraz rozliczane poprzez wystawianie fałszywych faktur przez współpracujące z grupą przedsiębiorstwo.
W związku z powyższym funkcjonariusze CBA zatrzymali na terenie województw lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego 11 osób, przedstawicieli przedsiębiorstw zamieszanych w proceder przestępczy.
Podejrzani usłyszeli zarzuty z art. 258 § 1 i 3 kk i art. 296a § 1 i 2 kk, za które grozi kara do10 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek prokuratury wobec pięciu osób Sąd zastosował tymczasowy areszt z ewentualnym jego uchyleniem po wpłacie poręczeń majątkowych w kwotach od 70 do 300 tys zł.
Ponadto prokurator wobec 6 podejrzanych zastosował środki wolnościowe w postaci poręczeń majątkowych w kwocie od 5 do 50 tys zł i dozór Policji.