W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działalność cywilna i administracyjna

W oparciu o przepisy kodeksowe oraz przepisy ustawy o prokuraturze w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie oraz w jednostkach jej podległych podejmowane są działania
o charakterze cywilnym  oraz o charakterze administracyjnym określane jako pozakarne.

Działania te mają związek z realizacją zadania Prokuratury w zakresie  stania na straży praworządności - art. 2 ustawy Prawo o prokuraturze.

W obszarze działalności cywilnej   prokurator może ingerować w postępowaniach procesowych, nieprocesowych, egzekucyjnych, nieletnich i rodzinnych (art. 7 k.p.c., art. 60 k.p.c. ). W sprawach tych nie posiada jednak żadnych szczególnych uprawnień innych aniżeli sama strona.

Natomiast w ramach procedury administracyjnej prokurator ma możliwość skorzystania ze szczególnego środka weryfikacji decyzji ostatecznej poprzez wniesienie sprzeciwu  (art. 184 k.p.a.), może także zainicjować postępowanie administracyjne w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem (art. 182 k.p.a.) lub zgłosić udział do toczącego się już postępowania (183 k.p.a.).

Swoje uprawnienia prokurator może realizować również na płaszczyźnie sądowo-administracyjnej w odniesieniu do spraw, które zamierza zainicjować lub zawisłych przed sądami administracyjnymi I i II instancji, nie tylko na skutek wniesionych skarg od decyzji ostatecznych organów, ale także w zakresie weryfikacji aktów prawa miejscowego (art. 70 ustawy Prawo o prokuraturze i art.  art. 53 ustawy p.p.s.a).

W regionie lubelskim działania pozakarne podejmowane są przez prokuratorów Działu  Sądowego, który wyodrębniony został w ramach struktury Wydziału Organizacyjno-Sądowego Prokuratury Regionalnej w Lublinie oraz przez wyznaczonych prokuratorów jednostek okręgowych i rejonowych podległych tut. Prokuraturze.

Na szczeblu regionalnym realizacja zadań w tym przedmiocie odbywa się m.in.  poprzez

-   zapewnienie udziału  w postępowaniu odwoławczym przed sądem apelacyjnym w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy, ubezpieczeń społecznych i gospodarczych,

- zapewnienie udziału w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a w szczególności
w posiedzeniach Naczelnego Sądu Administracyjnego,

- przedstawianie oceny dopuszczalności i celowości wniesienia skargi nadzwyczajnej o jakiej mowa w art. 89 ustawy o Sądzie Najwyższym.

{"register":{"columns":[]}}