W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat prasowy w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem znacznymi ilościami narkotyków oraz posiadania nielegalnej broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych

16.02.2023

02Wazny_komunikat

Komunikat prasowy

Prokuratura Regionalna w Lublinie wszczęła śledztwo, w oparciu o materiał dowodowy uzyskany przez  funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem znacznymi ilościami narkotyków oraz posiadania nielegalnej broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych.

W dniu 7 lutego 2023 r. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach Przy wsparciu policjantów Zespołu d/w z Przestępczością Narkotykową i innych funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu, a także Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji KWP z/s w Radomiu, Białymstoku, Komendy Stołecznej Policji oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji w Warszawie dokonano zatrzymania trzech mężczyzn oraz jednej kobiety, działających w zorganizowanej grupie przestępczej na terenie całego kraju, tj. Annę A., Pawła P., Lecha A. oraz Huberta G. W działaniach wzięło udział blisko 200 funkcjonariuszy.

Po przedstawieniu zarzutów członkom grupy i przesłuchaniu ich w charakterze podejrzanych, została podjęta decyzja o skierowaniu w stosunku do 3 mężczyzn do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód wniosków o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd Rejonowy w Lublinie podzielił argumentację zawartą we wnioskach prokuratora i zastosował wobec Pawła P. lat 45, Lecha A. lat 40 i Huberta G. lat 40 - izolacyjne środki zapobiegawcze na okres 3 miesięcy. Oskarżonym za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej i inne popełnione czyny przestępcze grożą kary do 12 lat pozbawienia wolności.

Przeprowadzone czynności procesowe były poprzedzone trwającym niemal 2 lata rozpracowaniem operacyjnym realizowanym przez funkcjonariuszy Policji z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

W  wyniku prowadzonych działań ustalono, że osoby wchodzące w skład grupy trudniły się wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości narkotyków, jak również handlem nielegalną bronią palną i amunicją. Jak wynika z posiadanych informacji, grupa zajmowała się także produkcją amfetaminy, mefedronu, przemytem wewnątrzwspólnotowym marihuany, a także wytwarzaniem ładunków wybuchowych.

W wyniku przeszukań mieszkań podejrzanych zabezpieczono ponad 15 kilogramów różnego rodzaju środków odurzających i substancji psychotropowych, w tym 12 kg mefedronu, około 150 gr amfetaminy, 1,8 kg metamfetaminy oraz 1,13 kg marihuany. Ujawniono także 230 sztuk paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej, dwie sztuki broni palnej bez wymaganego zezwolenia, 158 sztuk amunicji różnego kalibru, proch strzelniczy, lonty do wytwarzania ładunków wybuchowych, prekursory do produkcji amfetaminy, aparatury i mieszaniny chemiczne. Przeprowadzone czynności potwierdziły także uzyskane wcześniej informacje na temat linii produkcyjnej służącej do wyrabiania krajanki tytoniowej, w wyniku których w nieużytkowanych pomieszczeniach w powiecie Ostrów Mazowiecka zabezpieczono maszyny w postaci suszarni, krajalnicy i kotła.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach dotychczas zabezpieczyli 20 sztuk nielegalnej broni palnej w postaci dubeltówek, sztucerów, pistoletów, rewolwerów, pistoletów maszynowych i karabinów, ponad 1200 sztuk amunicji różnego kalibru, trzy urządzenia wybuchowe.

Sprawa należy do kategorii postępowań o charakterze rozwojowym.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Regionalnej

w Lublinie

{"register":{"columns":[]}}