Komunikat rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Lublinie dot. skierowania do Sądu Okręgowego w Radomiu aktu oskarżenia w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było wyłudzanie podatku VAT w związku z tzw. „obrotem karuzelowym” artykułami branży spożywczej i kosmetycznej.
30.04.2024
Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzorowała pod sygn. 2005-1.Ds.16.2022 śledztwo dotyczące działania w latach 2013-2016 zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było wyłudzanie podatku VAT w związku z tzw. „obrotem karuzelowym” artykułami branży spożywczej i kosmetycznej.
W sprawie tej skierowano do Sądu Okręgowego w Radomiu akt oskarżenia przeciwko 14 osobom. Łącznie oskarżonym zarzucono 57 przestępstw i przestępstw skarbowych, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzanie należności publicznoprawnych w postaci podatku VAT, wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci faktur VAT oraz przestępstwo tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Łączna wartość pieniędzy przyjętych i przekazanych przez oskarżonych w związku z zarzutami „prania brudnych pieniędzy” wyniosła ponad 317 mln zł.
Przestępczy proceder polegał na pozyskiwaniu przez przedstawicieli grupy przestępczej osób, najczęściej bezdomnych lub uzależnionych od alkoholu, na których dane miały być zakładane spółki ( tzw. „słupy”). Za założenie podmiotu gospodarczego osoby te otrzymywały kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Założone w ten sposób firmy były faktycznie prowadzone przez inne osoby, które miały nieograniczony dostęp do danych osobistych tzw. ,,słupów” oraz prowadzonych na ich rzecz rachunków bankowych. Rola „słupów” sprowadzała się jedynie do podpisywania faktur.
Założone w powyższy sposób firmy będące tzw. „znikającymi podatnikami” uczestniczyły następnie w zorganizowanym łańcuchu następujących po sobie transakcji, który miał za zadanie wprowadzić początkowo towar na rynek krajowy, co wiązało się z obłożeniem go 23 % stawką VAT, następnie przeniesienie go na firmę określaną jako tzw. „bufor” celem zatarcia związku ze „znikającym podatnikiem”, a jednocześnie z wygenerowaniem jak najwyższej kwoty podatku naliczonego, w związku ze wzrostem wartości towaru na każdym kolejnym etapie obrotu.
Finalnie dochodziło do wyłudzaniu podatku przez podmioty pełniące rolę tzw. „brokerów”, którzy wnioskowali – po przejściu fakturowo towaru przez kilka lub kilkanaście firm na terenie kraju - o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w związku z dokonaną Wewnątrzwspólnotową Dostawą Towaru (WDT).
Oskarżeni wykonywali liczne zdjęcia towaru, a nawet nagrywali filmy z całego transportu, który odbywał się poza granice kraju, jadąc swoimi prywatnymi samochodami za pojazdami ciężarowymi z ładunkiem, co miało na celu uwiarygodnienie przed organami kontrolnymi, że towar faktycznie był w obrocie i opuścił obszar RP. Artykuły branży spożywczej i kosmetycznej będące przedmiotem faktur ujętych w zarzutach w rzeczywistości krążyły pomiędzy Polską, Republiką Czech, Słowacją i z powrotem wracały do Polski.
O skali grupy przestępczej oraz jej rozległych strukturach, świadczy m. in. fakt, że po dokonaniu przez funkcjonariuszy CBŚP pierwszych przeszukań osoby pełniące rolę tzw. „słupów” zostały przez członków grupy wywiezione i ukryte na terytorium Włoch.
Akt oskarżenia liczy 763 strony.
Wobec dużej części członków grupy przestępczej zapadł już wcześniej, tj. 31 maja 2023 r. wyrok Sądu Okręgowego w Radomiu, w którym prawomocnie skazano wszystkich oskarżonych, w tym na kary bezwzględnego pozbawienia wolności.
RZECZNIK PRASOWY
PROKURATURY REGIONALNEJ
w Lublinie
prokurator Beata Syk - Jankowska