Komunikat rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Lublinie w sprawie umorzenia śledztwa m.in. przeciwko Pawłowi W. byłemu Szefowi CBA
02.09.2024
Prokuratura Regionalna w Lublinie w dniu 30 sierpnia 2024 r. umorzyła śledztwo o sygn. 2005-2.Ds.4.2021 przeciwko Pawłowi W. podejrzanemu o to, że:
I. w okresie od 1 listopada 2016 r. do 5 lipca 2020 r., w Warszawie, Hrebennem w woj. lubelskim i Korczowej w woj. podkarpackim, sprawując funkcję Doradcy Wysokiego Szczebla Unii Europejskiej i posługując się paszportem dyplomatycznym, wprowadził w błąd funkcjonariuszy Służby Celnej oraz Służby Celno-Skarbowej, podając się za osobę niemającą stałego miejsca zamieszkania na terenie Unii Europejskiej i posiadającą status podmiotu uprawnionego, do korzystania ze zwrotu podatku VAT, w ramach procedury „tax free”, zadeklarował 56 wywozów poza granice Unii Europejskiej, towarów o wartości 63.168,29 złotych brutto, nabytych na terytorium kraju, czym doprowadził Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa w postaci bezpodstawnego zwrotu podatku od towarów i usług (VAT), w wysokości 11.700,00 złotych,
tj. o przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. w zb. z art. 273 k.k. w zw. z art. 272 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. - wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego w czynie zarzuconym podejrzanemu (art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k.)
II. w okresie od 1 listopada 2016 r. do 5 lipca 2020 r., w Warszawie, Hrebennem w woj. lubelskim i Korczowej w woj. podkarpackim, sprawując funkcję Doradcy Wysokiego Szczebla Unii Europejskiej i posługując się paszportem dyplomatycznym, wprowadził w błąd funkcjonariuszy Służby Celnej oraz Służby Celno-Skarbowej, podając się za osobę niemającą stałego miejsca zamieszkania na terenie Unii Europejskiej i posiadającą status podmiotu uprawnionego, do korzystania ze zwrotu podatku VAT, w ramach procedury „tax free”, zadeklarował 56 wywozów poza granice Unii Europejskiej, towarów o wartości 63.168,29 złotych brutto, nabytych na terytorium kraju, czym doprowadził Skarb Państwa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa w postaci bezpodstawnego zwrotu podatku od towarów i usług (VAT), w wysokości 11.700,00 złotych,
tj. o przestępstwo skarbowe z art. 76 § 2 k.k.s. w zw. z art. 6 § 2 k.k.s. - wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego w czynie zarzuconym podejrzanemu (art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. w zw. z art. 113 § 1 k.k.s.)
Powyżej opisane zarzuty dotyczyły tych samych zdarzeń, a zostały zakwalifikowane jako przestępstwo i przestępstwo skarbowe (tzw. idealny zbieg przestępstw).
W toku śledztwa Paweł W. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do przedstawionych zarzutów i złożył wyjaśnienia.
Jak ustalono, Paweł W. 1 czerwca 2016 r. rozpoczął pracę na terytorium Mołdawii na stanowisku Wysokiego Doradcy Unii Europejskiej przy Rządzie Republiki Mołdawii. Miejscem jego pracy był Kiszyniów – stolica Mołdawii. Tam też mieszkał i uzyskał status rezydenta podatkowego – w Mołdawii uiszczał podatek dochodowy. W okresie od 1 listopada 2016 r. do 5 lipca 2020 r, a zatem po formalnym zakończeniu służby w CBA korzystał z procedury „tax free” – każdorazowo podając adres zamieszkania w Mołdawii.
Instytucja „tax free”uregulowana jest m.in. w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej zwane podróżnymi, mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez te osoby poza terytorium Unii Europejskiej w bagażu osobistym podróżnego, przy czym „stałe miejsce zamieszkania” o którym mowa wyżej, „ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość”. Przyjęty sposób określenia miejsca zamieszkania podróżnego na podstawie paszportu lub dowodu tożsamości nie wyklucza zatem sytuacji, że prawo do zwrotu może przysługiwać obywatelom państw unijnych (w tym Polski) o ile mają oni stałe miejsce zamieszkania poza Unią Europejską.
Jak ustalono w toku śledztwa w okresie objętym zarzutem Paweł W. miał stałe miejsce zamieszkania poza granicami kraju i Unii Europejskiej – w Mołdawii i spełnił pozostałe przesłanki umożliwiające zwrot podatku VAT w ramach procedury „tax free”, tj. towary przez niego nabyte zostały wywiezione poza terytorium RP w bagażu osobistym podróżnego, w stanie nienaruszonym, w terminie- nie później niż 3 miesiące od ich nabycia, stąd wymieniony nie zrealizował znamion przestępstw o jakich mowa w zarzutach.
Wskazanym postanowieniem umorzono również śledztwo w sprawie dotyczącej czterech innych osób, które miały wyłudzić podatek VAT w ramach procedury „tax free” przy przekraczaniu granicy RP, a które jak ustalono w okresie objętym postępowaniem zamieszkiwały poza granicami RP i UE. Postepowanie w tym zakresie umorzono w fazie in rem (w sprawie) , gdyż osobom tym w toku śledztwa nie przedstawiono zarzutów.
RZECZNIK PRASOWY
PROKURATURY REGIONALNEJ
w Lublinie
Beata Syk - Jankowska