RP II Ds. 2.2018 komunikat rzecznika o zatrzymaniach i zastosowanych środkach zapobiegawczych
07.05.2021
Zatrzymania w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było wyłudzanie podatku VAT oraz innych należności publicznoprawnych, w związku z obrotem paliwami
W dniu 5 i 7 maja 2021 roku, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji - Zarządu w Białymstoku we współpracy z Podlaskim Urzędem Celno – Skarbowym, działając na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie, dokonali zatrzymania 9 osób, zaangażowanych w proceder wyłudzania należności publicznoprawnych, w tym VAT i akcyzy, w ramach działalności zorganizowanej grupy przestępczej, związanej z międzynarodowym obrotem paliwami.
Do zatrzymań doszło na terenie województwa mazowieckiego.
Zarzuty i środki zapobiegawcze
Podejrzani usłyszeli prokuratorskie zarzuty odpowiednio kierowania, a także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania przestępstw karnoskarbowych. Grozi im za to kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Na wniosek prokuratury wobec 3 osób, w tym osób kierujących grupą, sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec kolejnej zatrzymanej osoby zastosowano dozór policji oraz poręczenie w kwocie 30 000 zł. i zakaz opuszczania kraju. Ponadto prokurator, po wykonaniu czynności procesowych z udziałem pozostałych podejrzanych, zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru, poręczenia w kwocie 10 000 zł. oraz zakazu opuszczania kraju, połączonego z zakazem wydania dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy.
Ustalenia śledztwa
Według ustaleń śledczych, w okresie od stycznia 2016 do listopada 2018 roku na terenie Polski, Łotwy, Litwy oraz Niemiec, działała zorganizowana grupa przestępcza, której celem było uzyskiwanie korzyści majątkowych, ze sprzedaży oleju napędowego, po zmianie jego przeznaczenia.
Jak ustalono, za pośrednictwem spółek zarejestrowanych na trenie Niemiec członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wielokrotnie dokonali nabycia oleju napędowego od kontrahentów z Litwy, w ilości około 160 cystern miesięcznie. Następnie przeprowadzano zmianę przeznaczenia nabytego oleju napędowego na olej smarowy, po czym olej zaklasyfikowany według nowych kryteriów – stosownie do dokumentacji – sprzedawano na Łotwę. Tymczasem w rzeczywistości olej ten trafiał na rynek polski, do dalszej dystrybucji, jako olej napędowy. Olej ten nigdy nie dotarł na Łotwę, gdzie miał być odbierany przez deklarowanych nabywców.
Szacowana kwota uszczuplonych należności publicznoprawnych, w wyniku działania rozbitej grupy przestępczej, wynosi około 32 mln. złotych.
Śledztwo pozostaje w toku, niewykluczone są dalsze zatrzymania.
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Regionalnej w Lublinie
Karol Blajerski