W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat prasowy dotyczący działalności pozakarnej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie

Komunikat

 W  Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie prokurator 4 Wydziału Organizacyjno – Sądowego przeprowadził analizę wybranych uchwał jednostek samorządu terytorialnego określających wysokość ekwiwalentów dla strażaków ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej wydanych na podstawie art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2490).

W wyniku badania ujawniono, iż niektóre organy jednostki samorządu terytorialnego  nie zrealizowały określonego w art. 15 ust. 2 ww. ustawy obowiązku (nie rzadziej niż raz na dwa lata) ustalenia i waloryzacji kwoty ekwiwalentu pieniężnego przysługującego strażakom ratownikom Ochotniczej Straży Pożarnej za udział w działaniach ratowniczych.

W związku z powyższym wezwano ww. organy stosownie do treści art. 70 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze do wykonania czynności nakazanych prawem ze sfery administracji publicznej określonych w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2490) poprzez podjęcie uchwał określających wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego strażakom ratownikom Ochotniczej Straży Pożarnej.

Organy jednostek samorządu terytorialnego uwzględniając wniosek prokuratora podjęły uchwały określające wysokość ekwiwalentu pieniężnego, w związku z czym odstąpiono od wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. 

Nadto w wyniku analizy uchwały Rady Miasta Rzeszowa z dnia 21 czerwca 2022 roku Nr LXIV/1372/2022 w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta Rzeszowa prokurator stwierdził istotne naruszenie prawa tj. art. 7 i 94 Konstytucji RP, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym oraz art. 15 ust 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 roku o ochotniczych strażach pożarnych oraz skierował w dniu 20 maja 2024 r. skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Wyrokiem z dnia 25 września 2024 r., sygn. II SA/Rz 741/24  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uwzględnił w całości skargę prokuratora oraz stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały.

W związku ze stwierdzeniem zaniechania wydawania wbrew ustawowemu obowiązkowi przedmiotowych uchwał oraz ujawnieniem  licznych, powtarzających się błędów i  nieprawidłowości  skutkujących istotnym naruszeniem prawa przez organy samorządu terytorialnego polegających na uchwalaniu przepisów w powołanej materii z przekroczeniem delegacji ustawowej zlecono przeprowadzenie przez właściwe miejscowo prokuratury w ramach pozakarnej działalności analizy aktów prawa miejscowego wydanych na podstawie w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17 grudnia 2021r. o ochotniczych strażach pożarnych a w razie stwierdzenia istotnych naruszeń prawa podjęcie adekwatnych środków zmierzających do zmiany treści aktów przez organy samorządu terytorialnego lub uznania takich aktów za niezgodne z prawem przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. 

 

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie

prokurator Dorota Sokołowska - Mach

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.12.2024 12:42 Marcin Czekaj
Pierwsza publikacja:
23.12.2024 12:42 Marcin Czekaj
{"register":{"columns":[]}}