Deklaracja dostępności
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej www.gov.pl/web/pr-rzeszow zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Data publikacji strony internetowej: 2021-03-02.
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2020-03-02.
Stan dostępności cyfrowej
Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie sporządzono dnia 5 listopada 2020 roku. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Ułatwienia na stronie internetowej
Dostępność serwisów internetowych jest ważna dla wszystkich bez wyjątku. Ale ma szczególne znaczenie dla osób narażonych na wykluczenie cyfrowe, np. seniorów czy osób z niepełnosprawnością.
Dążymy do tego, by nasz serwis spełniał międzynarodowe wytyczne Web Content Accessibilty Guidelines 2.0 (WCAG 2.0).
Zasady te mówią, co zrobić, aby serwis był dostępny dla każdego, bez względu na:
- poziom jego sprawności,
- wiek,
- sprzęt czy oprogramowanie, którego używa.
Nasz serwis dąży do zgodności z tymi wytycznymi na poziomie AA, tzn. jest dostępny dla większości osób, które z niego korzystają.
Osoby niewidome i słabowidzące:
Wszystkie strony serwisu posiadają strukturę nagłówkową, która umożliwia szybkie przejrzenie strony bez konieczności czytania jej całej treści.
Do wszystkich zdjęć prezentujących istotne informacje dodajemy opisy alternatywne.
Zadbaliśmy o wysoki kontrast treści oraz o to, aby nawet przy dużym powiększeniu widoku wszystkie funkcje i informacje były nadal dostępne.
Osoby niesłyszące i słabosłyszące
Osobom niesłyszącym oraz osobom, które mają trudności w komunikowaniu się i które potrzebują w związku z tym wsparcia w kontaktach, Prokuratura Regionalna w Rzeszowie umożliwia skorzystanie przy załatwianiu spraw z pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza –przewodnika.
Chęć skorzystania ze świadczenia należy zgłosić co najmniej na trzy dni robocze przed tym zdarzeniem z wyłączeniem sytuacji nagłych. Zgłoszenie powinno zawierać:
– imię i nazwisko oraz adres osoby zgłaszającej wraz ze wskazaniem terminu i godziny, w której osoba uprawniona zgłosi się w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie,
– wskazanie wybranej metody komunikowania się,
– wskazanie rodzaju sprawy, w jakiej zamierza stawić się w prokuraturze,
– wskazanie sposobu kontaktu ze zgłaszającym.
Świadczenie jest bezpłatne.
Zgłoszenia można dokonać pisemnie lub elektronicznie (email, ePUAP, fax).
Zgłoszenia przesłane w dni wolne od pracy lub po godzinach pracy Prokuratury będą załatwiane i potwierdzane w pierwszy dzień roboczy następujący po odebraniu maila/ korespondencji.
W przypadku braku możliwości realizacji świadczenia, Prokuratura Regionalna w Rzeszowie zawiadamia o tym fakcie, wraz z uzasadnieniem osobę uprawnioną, wyznaczając możliwy termin świadczenia lub wskazując na inną formę realizacji uprawnień.
Link do Informacji dla osób niesłyszących i słabosłyszących
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
Data sporządzenia deklaracji: 02.03.2021 r.
Data ostatniego przeglądu i aktualizacji deklaracji: 11. 05.2024 r.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe
Osoby, które nie korzystają z myszki:
Wszystkie informacje i funkcjonalności serwisu są dostępne bez problemu za pomocą samej klawiatury.
Zmiana rozmiaru strony
Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony.
Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:
Firefox, Chrome, Internet Explorer:
[CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
[CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok
Opera:
[SHIFT] oraz [+] aby powiększyć widok
[-] aby pomniejszyć widok
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Inne dane kontaktowe do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie – https://www.gov.pl/web/pr-rzeszow/dane-teleadresowe
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie
ul. Hetmańska 45D
35-078 Rzeszów
Koordynatorem dostępności w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie jest:
Ewa Kruk; ewa.kruk@prokuratura.gov.pl, tel. 17 5061355.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej dla osób niepełnosprawnych prosimy o kontakt.
Osobą odpowiedzialną jest Marcin Czekaj, marcin.czekaj@prokuratura.gov.pl .
Link do Informacji dla osób niesłyszących i słabosłyszących
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich. Adres mailowy to BIURORZECZNIKA@BRPO.GOV.PL
Dostępność architektoniczna
Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, ul. Hetmańska 45D, 35-078 Rzeszów
Ułatwienia dla osób z dysfunkcją ruchu i poruszających się na wózku inwalidzkim:
Wejście do budynku prokuratury dla osób niepełnosprawnych zlokalizowane od strony frontowej budynku – przy budynku znajduję się parking z wydzielonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych,
Drzwi wejściowe do budynku Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie są rozsuwane automatycznie.
Po prawej stronie od wejścia znajduje się biuro ochrony, pracownik biura ochrony kieruje osoby niepełnosprawne do windy , dzwoni do właściwego sekretariatu.
Przy pomocy windy osoba może dotrzeć na dowolne piętro budynku. Korytarze na każdym poziomie są wolne od barier poziomych i pionowych, drzwi posiadają minimalną szerokość 90 cm.
Toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych znajdują na każdym piętrze budynku, dojazd windą.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Biuro Podawcze wyposażone jest w Pętlę Indukcyjną ułatwiająca kontakt z osobami słabo słyszącymi.
Budynek nie jest wyposażony:
brak oznaczeń w języku Braille’a lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, brak tablicy informacyjnej w języku Braille’a, brak nad wejściem systemu nawigacyjno-informacyjnego Totupoint naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące, brak oznaczeń kontrastowych, brak planów tyflograficznych - nie jest wyposażony w tablice lub informację wizualną przedstawiającą rozmieszczenie pomieszczeń, brak krzesła ewakuacyjnego.
Materiały
raport o stanie zapewnienia dostępności podmioturaport_o_stanie_zapewnienia_dostępności_podmiotu.pdf 0.50MB WNIOSEK O ZAPEWNIENIE DOSTĘPNOŚCI
WNIOSEK_O_ZAPEWNIENIE_DOSTĘPNOŚCI.docx 0.01MB WNIOSEK O ZAPEWNIENIE DOSTĘPNOŚCI CYFROWEJ
wniosek-o-zapewnienie-dostepnosci-cyfrowej.doc 0.04MB WNIOSEK O ZAPEWNIENIE DOSTĘPNOŚCI ARCHITEKTONICZNEJ
wniosek-o-zapewnienie-dostępnosci__architektonicznej_i_informacyjno-komunikacyjnej.doc 0.04MB formularz-zgloszenia z usł. tłumacza j. migowego
formularz-zgloszenia_z_usł_tłumacza_j_migowego.doc 0.04MB Plan działania Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie na lata 2021-2025
Plan_działania_Prokuratury_Regionalnej_w_Rzeszowie_na_lata_2021-2025docx.pdf 0.11MB