Komunikat prasowy o skierowaniu aktu oskarżenia w sprawie o sygn. RP I Ds. 6.2021
Prokurator Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie 3 Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej i Finansowo – Skarbowej w dniu 20 listopada 2024 r. skierował do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia w sprawie o sygn. akt RP I Ds. 6.2021 przeciwko siedmiu osobom, oskarżonym m.in. o założenie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze międzynarodowym, mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem polskich instytucji finansowych świadczących usługi w zakresie finansowania leasingu przy zakupie pojazdów oraz sprzętu elektronicznego, poprzez wytworzenie fikcyjnej dokumentacji i dalszego przewozu tych pojazdów oraz nielegalnej ich sprzedaży na terenie Ukrainy, a także przyjmowaniem, przesyłaniem i dokonywaniem transferu środków pieniężnych pochodzących z ww. przestępstw, czyniąc sobie z popełnianych przestępstw stałe źródło dochodu, tj. o przestępstwo z art. 258 § 1 k.k. i inne.
Materiał dowodowy będący podstawą do skierowania aktu oskarżenia w niniejszej sprawie był efektem współpracy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie z funkcjonariuszami Wydziału Zamiejscowego w Przemyślu Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
Jak ustalono, zorganizowana grupa przestępcza, której dotyczy akt oskarżenia działała w okresie co najmniej od 6 maja 2019 r. do 12 sierpnia 2021 r. w Przemyślu, Katowicach i innych miejscowościach na terenie kraju. Członkowie tej grupy posługiwali się jako autentycznymi podrobionymi dokumentami w postaci podsumowań ksiąg przychodów i rozchodów oraz referencji od współpracujących firm, ponadto składali przedstawicielom firm leasingowych fałszywe oświadczenia dotyczące prawdziwości informacji wskazanych we wniosku leasingowym i załączonych do niego dokumentach, a następnie wprowadzili uprawnionych przedstawicieli tych firm w błąd, mając z góry powzięty zamiar niewywiązania się z umów, przez co doprowadzili pokrzywdzone firmy leasingowe do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie łącznej 5 431 505,26 zł, co stanowi mienie znacznej wartości w zakresie umów leasingu. Umowy leasingowe dotyczyły różnego rodzaju sprzętu elektronicznego oraz 28 pojazdów takich marek jak Audi A6, Audi Q8, Nissan Leaf, BMW 7, BMW i3, Mercedes- Benz czy quadów. Działania podjęte w śledztwie przyczyniły się do odzyskania i zwrotu pokrzywdzonemu jednego samochodu marki Audi A6.
Wyłudzone w ten sposób pojazdy członkowie grupy wywozili na terytorium Ukrainy i na podstawie podrobionej dokumentacji pojazdy te były legalizowane i sprzedawane poprzez ukraińskie firmy końcowym odbiorcom.
Środki pieniężne uzyskane z powyższego procederu były legalizowane przez członków grupy poprzez dokonywanie przelewów finansowych pomiędzy fikcyjnymi podmiotami gospodarczymi, w celu tworzenia historii rachunków bankowych. Wyciągi tych rachunków były w dalszej kolejności przedkładane firmom leasingowym przy zawieraniu kolejnych umów.
Zarzucane sprawcom przestępstwa wyczerpują znamiona czynów z art. 258 k.k. (założenia i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej), z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 270 § 1 k.k. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.(doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości oraz podrobienia dokumentów), z art. 270 § 1 k.k. w zw. z art. 272 k.k. (wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i posłużenia się podrobionymi dokumentami).
Nadto pięć osób, zostało oskarżonych, o to, że w okresie od co najmniej 17 lutego 2021 roku do 19 lipca 2021 roku, w Katowicach, Bytomiu, Sosnowcu, Przemyślu i innych miejscowościach na terenie kraju w krótkich odstępach czasu, w wykonaniu z góry powziętego zamiaru posługując się podrobionymi dokumentami tożsamości oraz poświadczającą nieprawdę umowę przedwstępną na zakup nieruchomości – lokalu mieszkalnego, a także podsumowaniem księgi przychodów i rozchodów podmiotu gospodarczego wprowadzili w błąd przedstawiciela bankui usiłowali doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 504.500,00 zł z tytułu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, lecz zamierzonego celu nie osiągnęli z uwagi na nieuwzględnienie wniosku o udzielenie tego kredytu - tj. o przestępstwo z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. w zw. z art. 297 § 1 k.k., w zw. z art. 270 § 1 k.k. z art. 12 § 1 k.k.
Oskarżeni, tj. Marek N., Mateusz S., Mateusz D., Szymon K., Bartłomiej Sz., Radosław F. oraz Ewa L.-T., to obywatele polscy, w wieku od 27 do 50 lat, będący mieszkańcami województw: podkarpackiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. Jeden z oskarżonych przyznał się w całości do popełnienia zarzucanych czynów, dwóch z oskarżonych przyznało się częściowo, natomiast czterech oskarżonych nie przyznało się do popełnienia zarzucanych im w akcie oskarżenia czynów.
Oskarżonym w niniejszej sprawie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.
Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie
prokurator Dorota Sokołowska - Mach