W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat prasowy o śledztwie dot. oprogramowania Hermes

Komunikat

 Prokurator w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie prowadzi śledztwo dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa kwalifikowanego z art. 296 § 3 k.k. i art. 231 § 1 k.k., związanego z zakupem przez Prokuraturę Krajową i użytkowaniem oferowanego przez izraelską firmę NSO Group Technologies Ltd oprogramowaniao nazwie handlowej Hermes.

Zakresem postępowania przygotowawczego  objęte są  trzy wątki  związane z zawarciem umowy na dostawę oraz z wykorzystaniem tego oprogramowania. Szczegółowe informacje w tym zakresie przedstawiono w komunikacie z dnia 21 czerwca br.

Jak ustalono wybór przez Prokuraturę Krajową dostawcy oprogramowania Hermes nastąpił z wyłączeniem przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, a sam zakup, od podmiotu Q Cyber Technologies Sarl z siedzibą w Luksemburgu (podmiotu powiązanego z NSO Group Technologies Ltd), został przeprowadzony z wykorzystaniem środków budżetowych Prokuratury pozyskanych wskutek przesunięcia funduszy z inwestycji budowlanych, czyli przeznaczonych na budowę i wyposażenie nowych obiektów dla prokuratur. Okoliczności zarówno dokonania przesunięcia środków pomiędzy kategoriami wydatków sektora finansów publicznych jak i okoliczności odstąpienia od procedury przetargowej są aktualnie poddawane procesowej weryfikacji.

Umowa na dostawę oprogramowania została podpisana 16 listopada 2020 r., natomiast oprogramowanie zostało dostarczone do Prokuratury Krajowej w dniu 29 grudnia 2020 r. Na zakup oprogramowania wraz z roczną usługą wsparcia wydatkowano kwotę 2 mln euro. Usługi wsparcia były dwukrotnie przedłużane na kolejne lata aneksami do umowy pierwotnej. Wynagrodzenie za usługi wsparcia  w kolejnych latach wyniosło łącznie 770 000 euro. Wszystkie zakupy, w związku z dokonywaniem ich od podmiotów zagranicznych, zostały dodatkowo obciążone podatkiem VAT w łącznej kwocie niemal 2,9 mln zł. Łączny koszt zakupu i użytkowania oprogramowania w latach 2020-2024 wyniósł ponad 15 mln zł.

Na obecnym etapie postępowania nie potwierdzono posiadania przez system funkcjonalności umożliwiających ingerencję w urządzenia użytkowników końcowych sieci teleinformatycznych, w tym mających polegać na przełamywaniu zabezpieczeń urządzeń końcowych, uzyskiwaniu dostępu do tych urządzeń czy umożliwiających ingerencję w znajdujące się tam dane.

            Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, za pomocą oprogramowania „ Hermes”  przez   trzy lata  wykonano  sprawdzenia (określone jako „analizy”) w 378 sprawach, przy czym część z nich została dokonana w Prokuraturze Krajowej bez formalnego zlecenia ze strony prokuratorów prowadzących postępowania, a w niektórych przypadkach wykonane analizy w ogóle nie zostały tym prokuratorom przekazane, lub zostały przekazane po zakończeniu postępowań.  Podjęte na obecnym etapie postępowania czynności dowodowe wskazują, że w przypadku sprawdzeń („analiz”) zleconych przez prokuratorów prowadzących postępowania w zdecydowanej większości przypadków sprawdzenia te („analizy”) nie wniosły nic istotnego do prowadzonych postępowań.

             Aktualnie  prowadzący śledztwo prokurator  kontynuuje czynności dowodowe, w tym  przesłuchuje świadków mogących mieć informacje w sprawie. Kolejne informacje w sprawie będą udzielane sukcesywnie w miarę gromadzenia materiału dowodowego.

 

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie

prokurator Dorota Sokołowska - Mach

{"register":{"columns":[]}}