W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat z dnia 21 czerwca 2024r. o śledztwie w sprawie oprogramowania HERMES

Komunikat z dnia 21 czerwca 2024r. o śledztwie w sprawie oprogramowania HERMES

          W dniu 6 marca 2024 r. Prokurator w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie wszczął śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków, w okresie od nieustalonego dnia 2020 r. do 1 lutego 2023 r. w Warszawie przez funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do zajmowania się sprawami majątkowymi tej instytucji, w związku z oceną zasadności przeprowadzenia zakupu oraz trybem nabycia przez Prokuraturę Krajową  oprogramowania o nazwie handlowej Hermes służącego do  zaawansowanego  zbierania i analizy danych z wielu źródeł internetowych, działania w ten sposób na szkodę interesu publicznego oraz wyrządzenia Skarbowi Państwa szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w kwocie 12.503.048 złotych, tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k. i art. 296 § 1 i 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. (sygn. 2008-3.Ds.6.2024). 

Zakresem postępowania przygotowawczego  objęte są  trzy wątki  związane  z zawarciem umowy na dostawę oraz z wykorzystaniem tego oprogramowania.

W zakresie wątku  dotyczącego  ewentualnej niegospodarności tj. podejrzenia nieuzasadnionego i dokonanego z naruszeniem obowiązujących procedur wydatkowania środków publicznych, weryfikowane są - w aspekcie legalności, celowości i rzetelności -  okoliczności związane z podjęciem decyzji o  zakupie  w dniu 16 listopada 2020 r. oprogramowania, wyłonieniem dostawcy oraz  przyjęciem określonej procedery zakupowej.

W ramach wątku dotyczącego sposobu wykorzystania oprogramowania Hermes  weryfikowane są okoliczności związane z jego rzeczywistą funkcjonalnością, w tym  informacje wskazujące na podejrzenie jego  wykorzystania   z pominięciem  procedur dotyczących zlecenia  i opracowywania analiz przez właściwą komórkę  organizacyjną tej instytucji oraz realizowania takich analiz poza zakresem ustawowych zadań prokuratury.

 W zakresie  trzeciego wątku  śledztwa  analizowane  są   okoliczności związane  z instalacją, obsługą i serwisowaniem oprogramowania z perspektywy ewentualnego spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa informatycznego Prokuratury Krajowej  i przetwarzanych w niej danych informatycznych.

Do chwili obecnej w toku postępowania przygotowawczego  wykonano szereg czynności procesowych zmierzających do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy.

 W szczególności,  przy udziale biegłych, zabezpieczono urządzenia infrastruktury informatycznej, korespondencję elektroniczną oraz komputery stacjonarne i przenośne pracowników Prokuratury Krajowej zaangażowanych w procedurę zakupową oraz późniejszą pracę z wykorzystaniem systemu Hermes. Zabezpieczono oraz poddano oględzinom zabezpieczoną w toku śledztwa dokumentację, a także przesłuchano w charakterze świadków (w tym z udziałem biegłego z zakresu informatyki śledczej)   kilkanaście osób mających istotne informacje co do okoliczności zakupu  i wykorzystania oprogramowania Hermes.

Z uwagi na wielowątkową i skomplikowaną materię śledztwa, tak w aspekcie dokumentacyjnym,  analitycznym  jak i  technicznym, celem uzyskania informacji w kwestiach wymagających wiedzy specjalistycznej, zasięgnięto opinii biegłych  z zakresu informatyki z Biura Badań Kryminalistycznych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie.

Aktualnie  sukcesywnie, kontynuowane są czynności dowodowe mające na celu  należyte wyjaśnienie  wszystkich  okoliczności objętych zakresem postępowania.

Z uwagi na dobro śledztwa, kolejne informacje na ten temat zostaną udzielone we właściwym czasie.

 

p.f. Rzecznika prasowego Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie

prokurator Dorota Sokołowska - Mach

{"register":{"columns":[]}}