Akt oskarżenia przeciwko 20 osobom oskarżonym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, urządzającej nielegalne gry hazardowe na automatach – sprawa Prokuratury Okręgowej w Szczecinie
03.01.2024
Prokurator Okręgowy w Szczecinie skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko 20 członkom zorganizowanej grupy przestępczej urządzającej nielegalne gry hazardowe na automatach o niskich wygranych oraz za pośrednictwem sieci internet. Zlecone czynności w przedmiotowej sprawie wykonywane były przez funkcjonariuszy Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wlkp., Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
Członkowie wskazanej grupy urządzali, wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych, co najmniej od listopada 2013 r. na terenie całego kraju gry hazardowe.
W ramach podziału ról w grupie część osób, przy pomocy pozostających pod kontrolą grupy podmiotów – tzw. „słupów” zajmowała się pozyskiwaniem lokali, w których następnie urządzano gry hazardowe. Do pierwszej połowy 2016 r. grupa organizowała gry hazardowe przy pomocy automatów o niskich wygranych. W związku z wejściem w życie w dniu 1 kwietnia 2017 r. nowelizacji ustawy o grach hazardowych przewidującej karę administracyjną w wysokości 100 tysięcy złotych od automatu, członkowie grupy zmienili sposób urządzania gier, w ten sposób, że w miejsce dotychczasowych automatów, gry urządzano za pośrednictwem sieci internet na komputerach klasy PC. Same lokale w których urządzano gry funkcjonowały jako kafejki internetowe.
Korzyści pochodzące z przestępczego procederu były następnie przekazywane kolejnym, wyżej postawionym w hierarchii członkom grupy. W celu ukrycia ich pochodzenia sprawcy zawierali fikcyjne umowy cywilne stanowiące podstawy ich przekazania. Grupa przestępczą działalność prowadziła w ponad 200 lokalach na terenie całego kraju, w wyniku procederu osiągnęła korzyść majątkową w kwocie co najmniej 480 milionów złotych.
W toku śledztwa ujawniono dwa magazyny w których znajdowały się między innymi automaty i komputery wykorzystywane do urządzania gier hazardowych.
Wobec ośmiu oskarżonych, na wniosek prokuratora, Sąd zastosował tymczasowe aresztowania. W stosunku pozostałych oskarżonych stosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów Policji i zakazów opuszczania kraju.
Na poczet przepadku korzyści uzyskanych z popełnienia czynów zabronionych oraz dolegliwości o charakterze finansowym, prokurator zastosował zabezpieczenia majątkowe.
Za czyny z art. 299 § 1, 5 i 6 kk w zw. z art. 65 § 1 kk objęte aktem oskarżenia, grożą oskarżonym kary do 15 lat pozbawienia wolności.
Do Sądu Okręgowego w Szczecinie przesłano liczący ponad 600 stron akt oskarżenia oraz przekazano materiał dowodowy, zawarty w 54 tomach akt i 152 załącznikach.