Projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej
26.11.2024
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości.
Nowe przepisy umożliwią zatrudnianie na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej pracowników cywilnych, odpowiedzialnych np. za inwestycje, sprawy finansowe lub informatyczne. Obecnie takie stanowiska obsadzane mogą być wyłącznie przez oficerów Służby Więziennej.
Służba Więzienna, obok realizacji swojego głównego zadania, jakim jest wykonywanie kar pozbawienia wolności, prowadzi także wiele innych działań o charakterze organizacyjno-technicznym. To m.in. programy inwestycyjne dotyczące budowy nowych jednostek penitencjarnych i pawilonów mieszkalnych oraz wdrażanie technologii informatycznych (np. Centralna Baza Danych Osób Pozbawionych Wolności albo System Dozoru Elektronicznego). Służba Więzienna realizuje też procedury zamówieniowe, np. przetargi na dostawę energii elektrycznej oraz innych paliw do wszystkich zakładów karnych i aresztów śledczych w kraju.
Do realizacji tych zadań możliwe będzie zatrudnianie na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej również pracowników cywilnych, będących specjalistami z poszczególnych dziedzin. Będzie to dotyczyło np. prowadzenia zagadnień finansowo-inwestycyjnych lub informatycznych w SW.
Najważniejsze rozwiązania
- Zatrudnienie pracowników cywilnych w Służbie Więziennej będzie miało charakter fakultatywny.
- Właściwy przełożony będzie miał wybór w obsadzaniu stanowisk kierowniczych: albo przez oficerów Służby Więziennej, albo przez pracowników cywilnych.
- Szczegółowe wymogi, które spełniać będą musieli kandydaci (dla oficerów – stopień Służby Więziennej, lata służby, wykształcenie, w tym kursy specjalistyczne, a dla pracowników cywilnych – lata pracy zawodowej na określonych stanowiskach, posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe), będą określać – tak jak dotychczas – odpowiednie rozporządzenia wydane na podstawie ustawy o Służbie Więziennej.
- Przyjęte przepisy są spójne z rozwiązaniami, które obowiązują już w innych formacjach mundurowych.
Zaproponowane przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.