9 maja świętujemy Dzień Europy – zabierz głos w debatach podczas Konferencji w sprawie przyszłości Europy
09.05.2021
Co roku, 9 maja obchodzimy Dzień Europy. To święto upamiętniające tzw. Plan Schumana, przedstawiony w 1950 roku przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana. Plan stał się podwalinami dzisiejszej Unii Europejskiej. W tym roku Dzień Europy ma szczególny wydźwięk, ponieważ rozpoczyna się Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Biorąc w niej udział każdy Europejczyk ma szanse podzielić się swoimi pomysłami i wpłynąć na kierunek rozwoju Unii Europejskiej. Dzięki Wielojęzycznej Platformie Cyfrowej każdy z nas może zabrać głos w sprawach dla niego najważniejszych. Weź udział w debacie i powiedz w jakiej Europie chciałbyś żyć!
Plan Schumana – podwaliny Unii Europejskiej
Ponad 70 lat temu minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman przedstawił plan, który zapoczątkował proces integracji europejskiej. Europejska Wspólnota Węgla i Stali, a potem Europejska Wspólnota Gospodarcza stały się podwalinami przyszłej Unii Europejskiej.
„Wkład, jaki zorganizowana i żyjąca Europa może wnieść w cywilizację, jest niezbędny dla utrzymania pokojowych stosunków. […] Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność” – możemy przeczytać w Deklaracji Schumana z 1950 roku.
W tym roku Dzień Europy świętujemy online
Mimo pandemii COVID-19 instytucje Unii Europejskiej zapraszają obywateli Europy i świata w odwiedziny, tyle że online. Zapoznaj się z programem i wybierz wydarzenia, które Cię interesują. Nie ma znaczenia, gdzie się znajdujesz.
Przyszłość jest Twoja – zabierz głos podczas Konferencji
Obchody tegorocznego święta Dnia Europy są wyjątkowe. Przedstawiciele unijnych instytucji chcą zaangażować Europejczyków w tworzenie wspólnego planu działań na kolejne lata. Zainicjowali Konferencję w sprawie przyszłości Europy, podczas której każdy z nas może zabrać głos.
Każda opinia się liczy! Według premiera Mateusza Morawieckiego Unia Europejska powinna stać się bardziej konkurencyjna gospodarczo i otwarta na świat, a państwa członkowskie oraz ich potrzeby powinny wyznaczać kierunek przyszłości Wspólnoty. Obecne rozwiązania dylematów Unii Europejskiej powinny być integracyjne i głęboko zakorzenione w woli narodów europejskich, wzmacniając tym samym rolę parlamentów narodowych
Zajrzyj na dedykowaną Platformę Cyfrową futureu.europa.eu, dzięki które możesz wziąć udział w debatach, zgłosić swoje pomysły czy zostać organizatorem wydarzenia. Obszary tematyczne, w ramach których prowadzone będą dyskusje na platformie, to m.in.
- zmiany klimatu i środowisko,
- zdrowie,
- zatrudnienie i gospodarka,
- transformacja cyfrowa,
- wolności i prawa,
- praworządność,
- bezpieczeństwo,
- migracje,
- edukacja,
- kultura,
- młodzież i sport,
- międzynarodowa rola UE,
- demokracja europejska.
Podziel się swoją wizją przyszłej Europy. Wymieniaj poglądy i pomysły w różnych dziedzinach życia. Dyskutuj o sprawach, które są dla Ciebie ważne.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia!
Wyciągnijmy wnioski na przyszłość – podsumowanie Konferencji w formie raportu
Stanowiska i opinie prezentowane za pomocą platformy oraz podczas wydarzeń takich jak sesje plenarne oraz tzw. dialogi obywatelskie, będą podstawą do przygotowania raportu podsumowującego Konferencję w sprawie przyszłości Europy. Raport ma zostać przedstawiony wiosną 2022 r. i będzie podstawą dyskusji instytucji unijnych, w tym Rady Europejskiej, pod kątem przyszłych działań na forum Unii Europejskiej.
Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania