Spotkanie na temat konsultacji publicznych i opiniowania dokumentów rządowych
17.01.2024
Pod przewodnictwem Ministra – Członka Rady Ministrów Macieja Berka, w Kancelarii Premiera rozpoczął się cykl spotkań na temat zasad i praktyki prowadzenia konsultacji publicznych i opiniowania dokumentów rządowych, jako stałych elementów procesu prawodawczego w demokratycznym państwie prawnym. Jak podkreślili uczestnicy dyskusji pierwszy raz w historii mają okazję uczestniczyć w takim spotkaniu, które daje nadzieje na inny poziom współpracy i tworzenia prawa.
17 stycznia tego roku odbyło się pierwsze spotkanie na temat prowadzenia konsultacji publicznych i opiniowania dokumentów rządowych. Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaproszeni zostali przedstawiciele wybranych samorządów zawodowych:
- Krajowej Rady Notarialnej,
- Krajowej Rady Radców Prawnych,
- Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
- Krajowej Rady Fizjoterapeutów,
- Krajowej Izby Architektów RP,
- Naczelnej Rady Lekarskiej,
- Krajowej Rady Biegłych Rewidentów,
- Krajowej Rady Doradców Podatkowych,
- Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych,
- Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej,
- Krajowej Rady Kuratorów,
- Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych,
- Naczelnej Rady Aptekarskiej,
- Naczelnej Rady Adwokackiej,
- Polskiej Izby Rzeczników Patentowych,
- Krajowej Rady Komorniczej.
Stronę rządową reprezentowali m.in.:
- Minister – Członek Rady Ministrów Maciej Berek,
- Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego, Przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Agnieszka Buczyńska,
- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski,
- p.o. Prezesa Rządowego Centrum Legislacji Joanna Knapińska.
W spotkaniu uczestniczył również Pan Michał Deskur, Zastępca Szefa Kancelarii Sejmu.
Kolejne spotkania na temat konsultacji publicznych i opiniowania dokumentów rządowych odbędą się z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych.
Prekonsultacje, grupy robocze i warsztaty - główne postulaty
Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślili, że konsultacje publiczne to jeden z najważniejszych procesów w zakresie stanowienia prawa i zagwarantowania jego wysokiej jakości. Powinny być prowadzone przy zastosowaniu takich zasad jak m.in.: powszechność, responsywność, przewidywalność czy poszanowanie interesu ogólnego.
Najważniejsze postulaty przedstawione na spotkaniu dotyczyły m.in.: przywrócenia prekonsultacji, grup roboczych czy warsztatów na wstępnym etapie stanowienia prawa. Trzeba dostosować termin konsultacji do merytoryki, której dotyczy dany akt prawny. Warto wykorzystać nowe technologie w procesie konsultacji, co pozytywnie wpłynie na czas ich przeprowadzenia.
Strona rządowa podziękowała za wszystkie propozycje rozwiązań, które mają na celu lepsze rozpoznanie stanowisk różnych grup odbiorców, upowszechnienie informacji o prowadzonych działaniach oraz większą akceptację społeczną w procesie stanowienia prawa.