W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo priorytetem dla Polski i Zjednoczonego Królestwa

17.01.2025

Szeroko rozumiane bezpieczeństwo było głównym tematem rozmów premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Donald Tusk i Keir Starmer spotkali się w Warszawie, by omówić wspólne inicjatywy w zakresie bezpieczeństwa, obronności, wsparcia dla Ukrainy oraz partnerstwa polsko-brytyjskiego. Rządy obu krajów rozpoczęły negocjacje w sprawie nowego Traktatu o Obronności i Bezpieczeństwie. Tematem rozmów była także kwestia współpracy Unii Europejskiej ze Zjednoczonym Królestwem oraz ścisłe więzi transatlantyckie. Ustalenia ze spotkania zostały uwzględnione we wspólnym oświadczeniu, które podpisali szefowie obu rządów.

Konferencja prasowa z udziałem Premierów Polski i Wielkiej Brytanii

Bezpieczeństwo największym priorytetem

Podczas spotkania ogłoszono rozpoczęcie polsko-brytyjskich negocjacji dotyczących nowego Traktatu o Obronności i Bezpieczeństwie.

„To będzie bardzo dobra puenta tego, co w praktyce robimy. Nieprzypadkowo w czasie dzisiejszego spotkania tyle czasu poświęciliśmy wspólnemu bezpieczeństwu”

- zwrócił się Donald Tusk do Keira Stermera.

Nowa umowa ma na celu dalsze zacieśnianie współpracy w zakresie wielowymiarowego podejścia do spraw bezpieczeństwa.

„Z radością odnoszę się do projektu zawarcia nowej umowy o obronności i bezpieczeństwie, która identyfikuje zagrożenia i pokazuje, jak stawić im czoła”

- zaznaczył Premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Liderzy omówili również polski plan „Tarcza Wschód”, który służy dalszemu umacnianiu granicy Polski i zewnętrznej granicy NATO. Brytyjski Premier zapewnił o wsparciu Zjednoczonego Królestwa w jego realizacji.

„Dzisiaj jesteśmy największym płatnikiem NATO, jeśli chodzi o procentowy udział PKB. Budujemy armię, która w przyszłości pozwoli nam zbudować pełne bezpieczeństwo, nie tylko naszego kraju, ale także całego regionu”

- podkreślił szef polskiego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej w KPRM.

Tematem rozmów była również kwestia bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Dzięki polskiej inicjatywie, będziemy wraz z sojusznikami zapobiegać aktom sabotażu na morzu.

„Będziemy działać w sposób bardzo twardy i będziemy współpracować z Wielką Brytanią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na morzu nie tylko Bałtyckim, ale także na Morzu Północnym”

- powiedział Prezes Rady Ministrów.

Do ochrony Bałtyku i Morza Północnego zostanie wykorzystana najnowsza technologia. Sztuczna inteligencja umożliwi kontrolowanie i monitorowanie tzw. floty cieni.

Współpraca polsko-brytyjska w kwestii obronności

W połowie roku w Wielkiej Brytanii planowane jest utworzenie biura połączonego programu polsko-brytyjskiego, które będzie wspierało działania w zakresie obronności.

„Już niedługo w Bristolu zostanie otwarte wspólne biuro programowe, które będzie zajmowało się realizacją kolejnych projektów obronnych dla Polski”

- mówił Premier Keir Starmer.

Głównym zadaniem biura będzie realizacja umowy dwustronnej w sprawie następnej generacji przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu w ramach programu NAREW. Wartość umowy to 4 mld funtów brytyjskich, czyli ponad 20 mld złotych.

Polska i Wielka Brytania na rzecz Ukrainy

Kwestia dalszego wsparcia Ukrainy w walce o wolność i prawo do samostanowienia była również istotnym tematem spotkania. Premier Keir Starmer wrócił właśnie z wizyty w Kijowie, gdzie rozmawiał na ten temat z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Z Wielką Brytanią mamy identyczne poglądy na sytuację w Ukrainie i agresję rosyjską. Identyczne poglądy co do tego, co należy robić, jak należy działać, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy”

- podkreślił Donald Tusk.

Polska i Wielka Brytania potwierdziły wspólne zaangażowanie w działania na rzecz naszego wschodniego sąsiada. Wsparcie obejmie pomoc wojskową, szkolenia i odbudowę infrastruktury.

„Będziemy współdziałać z sojusznikami po to, by Ukraina znalazła się w maksymalnie silnej pozycji i by była zdolna do samoobrony oraz do odstraszania Rosji w przyszłości. Obrona Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla obrony Europy”

- zaznaczył brytyjski Premier.

Oba kraje będą współpracować nad rozszerzaniem sankcji przeciwko Rosji, aby pociągnąć ją do odpowiedzialności za agresję i zniszczenia, których Kreml dopuścił się w Ukrainie.

Relacje unijno-brytyjskie

Premier Donald Tusk przedstawił Premierowi Keirowi Starmerowi priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, której hasłem jest „Bezpieczeństwo, Europo!”.

„Gratuluję, że to właśnie bezpieczeństwo stało się mottem polskiej prezydencji. To jest właśnie ten czas, kiedy powinniśmy się zająć bezpieczeństwem”

- mówił Premier Wielkiej Brytanii.

Dobre partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa i spraw gospodarczych między Unią Europejską i Wielką Brytanią jest kluczowe.

„To, co my mamy do wykonania, to maksymalne zbliżenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Dotyczy to oczywiście w pierwszym rzędzie naszej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony”

- powiedział szef polskiego rządu.

Przedstawiciele władzy Zjednoczonego Królestwa wezmą także udział nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, który odbędzie się w lutym.

„Zwróciłem się do Rady Europejskiej, aby doszło do pierwszego spotkania, takiego nieformalnego szczytu z Twoim udziałem. Mam nadzieję, że to będzie bardzo konkretne spotkanie, jeśli chodzi o możliwie najbliższą współpracę między Wielką Brytanią i Unią Europejską”

- zwrócił się Donald Tusk do Premiera Wielkiej Brytanii.

Premier Polski i Premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej potwierdzili także niezachwiane poparcie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dla obu państw istotne są również ścisłe więzi i dobra współpraca transatlantycka.

Partnerstwo Polski i Zjednoczonego Królestwa

Szefowie rządów omówili plany dalszego rozwoju współpracy w zakresie handlu, transformacji energetycznej, edukacji i nauki. Ważna dla obu narodów jest także współpraca kulturalna, ma to odzwierciedlenie w polsko-brytyjskim sezonie kulturalnym, który odbędzie się w 2025 roku.

„To jest dla mnie bardzo ważne, że w dziedzinie energetyki, bezpieczeństwa, inwestycji w przemysł obronny i energetyczny coraz intensywniej współpracujemy na poziomie politycznym i biznesowym”

- zaznaczył Prezes Rady Ministrów.

Nielegalna migracja jest wyzwaniem, które dotyka oba kraje. Polska i Wielka Brytania będą kontynuować współpracę w walce z sieciami przemytniczymi oraz wymianę najlepszych praktyk w zakresie ochrony granic.

„Wiemy, że Polska stoi w obliczu nielegalnych grup przestępczych, które z Rosji i Białorusi przemycają nielegalnie ludzi. Chociażby w takich przypadkach, w przypadku tych nielegalnych migranckich grup musimy współdziałać, koncentrując się na bezpieczeństwie i obronie”

- mówił Keir Starmer.

Szefowie rządów omówili kwestie historyczne. Perspektywy Polski i Wielkiej Brytanii w stosunku do udziału 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego w Operacji Market-Garden stały się zbieżne.

„Generał Sosabowski doczekał się pełnego uznania. Cieszę się, że te różne interpretacje historyczne przestały już nas niepokoić”

- podziękował brytyjskiemu Premierowi Donald Tusk.

Spotkanie premierów w Warszawie było wyrazem zaangażowania obu państw w budowanie silniejszych relacji, zarówno na poziomie dwustronnym, jak i w ramach sojuszy międzynarodowych. Polska i Wielka Brytania mogą na siebie liczyć w każdej sytuacji.

Oświadczenie premierów Polski i Wielkiej Brytanii

Rozmowy zaowocowały podpisaniem przez Donalda Tuska i Keira Starmera wspólnego oświadczenia dotyczącego stosunków i współpracy polsko-brytyjskiej.

Wspólne oświadczenie po spotkaniu Premiera Donalda Tuska i Premiera Keira Starmera w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}