W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Boisko do piłki nożnej i budynek strażnicy PSP – nowe inwestycje w woj. śląskim i małopolskim

18.09.2021

Ostatnie lata to coraz więcej nowych inwestycji, które służą mieszkańcom w całym kraju. Dzieci i młodzież z Truskolas – rodzinnej miejscowości Jakuba Błaszczykowskiego, zyskały nowe boisko do piłki nożnej. W uroczystym otwarciu obiektu sportowego wziął udział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził także woj. małopolskie. Wspólnie ze strażakami z Komendy Powiatowej w Dąbrowie Tarnowskiej uczestniczył w uroczystym oddaniu do użytku nowego budynku strażnicy. Na zakończenie wizyty, premier Morawiecki uczcił 80. rocznicę śmierci słynnej polskiej narciarki – Heleny Marusarzówny.

Wspólne zdjęcie młodych piłkarzy z premierem.

Nowoczesne boisko do piłki nożnej w rodzinnej wsi Jakuba Błaszczykowskiego

W całym kraju powstają inwestycje bliskie mieszkańcom. Wśród różnego rodzaju przedsięwzięć realizowana jest także modernizacja i budowa infrastruktury sportowej. W Truskolasach, rodzinnej wsi Jakuba Błaszczykowskiego, dobiegła końca budowa nowego boiska do piłki nożnej. – Bardzo się cieszę, że zgodnie z naszymi zapowiedziami, udało się zrobić tutaj takie wspaniałe boisko dla młodych ludzi – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia.

Truskolasy nie dysponowały do tej pory profesjonalnym boiskiem. – W moich czasach mówiło się na takie boiska, jakie tu kiedyś było lub w niższych ligach rozgrywkowych, że to są kartofliska. Jakość ich nie odbiegała od tego typu pola. Dzisiaj ta infrastruktura jest już coraz lepsza – zauważył premier.

Dzięki rządowemu dofinansowaniu w Truskolasach powstał nowoczesny obiekt, na którym dzieci i młodzież będą mogły realizować swoje sportowe pasje. W uroczystości otwarcia wziął udział także były kapitan reprezentacji Polski Jakub Błaszczykowski, który w imieniu całej społeczności podziękował za wsparcie. Piłkarz podkreślił, że infrastruktura się zmienia, a budowa boiska w jego rodzinnej miejscowości pozwoliła spełnić jego kolejne marzenie. 

Nowy budynek strażnicy w Dąbrowie Tarnowskiej

40 lat – tyle czasu na nową strażnicę czekali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzięki 17 mln zł dofinansowania z budżetu państwa, inwestycja mogła zostać zrealizowana.  W miejscu starego budynku został wzniesiony kompleks obejmujący budynek strażnicy, część administracyjno-biurową, garaże, pomieszczenia socjalne dla strażaków pracujących w systemie zmianowym, jak również magazyn sprzętu przeciwpowodziowego. Oprócz tego na zewnątrz wybudowany został plac manewrowy, boisko, ścianka wspinaczkowa oraz zbiornik z wodą do ćwiczeń. – Nic się nie dzieje bez przyczyny. Ta strażnica mogła powstać dzięki ciężkiej pracy naprawy finansów publicznych – podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości oddania do użytku nowego budynku.

Premier podziękował strażakom, druhnom i druhom za ich hart ducha, odwagę, a także codzienną służbę na rzecz Polek i Polaków. Szef rządu słowa uznania skierował też do strażaków, którzy biorą udział w akcjach międzynarodowych: – Dziękuję też strażakom, którzy brali udział w misji gaszenia pożarów w Grecji, w Turcji, w Szwecji, ale także biorą udział w wielu akcjach w innych krajach. W ten sposób pokazujemy, czym jest solidarność w praktyce.

80. rocznica śmierci słynnej polskiej narciarki – Heleny Marusarzówny

Helena Marusarzówna urodziła się w 1918 r. w Zakopanem. Była najlepszą polską zawodniczką narciarską – siedmiokrotną mistrzynią Polski w konkurencjach alpejskich. Po wybuchu II wojny światowej zaangażowała się działalność na rzecz polskiego ruchu oporu. We wrześniu 1941 r., w wieku 23 lat, została rozstrzelana przez Niemców w Pogórskiej Woli.

Premier Mateusz Morawiecki uczcił jej pamięć podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy śmierci. – Helena Marusarzówna w 1939 r. po napaści Niemiec na Polskę poświęciła się ratowaniu ludzi, przeprowadzaniu ich przez granicę. Służyła jako łączniczka w oddziale łączności Związku Walki Zbrojnej o pseudonimie “Zagroda”. Przemycała także dokumenty przez granicę – podkreślił szef rządu. Premier podziękował także szkołom, które obrały sobie Helenę Marusarzównę za patronkę. To między innymi Szkoła Podstawowa w miejscowości Pogórska Wola, gdzie narciarka w została zamordowana przez Niemców. Na jednej ze ścian budynku, uczniowie i nauczyciele upamiętnili swoją patronkę poprzez mural przedstawiający jej osobę.

 

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}