W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chronimy zdrowie młodych Polaków – ograniczenia dla wyrobów tytoniowych i tytoniopodobnych

21.01.2025

Ochrona zdrowia, szczególnie osób nieletnich, to główny cel pakietu projektów ustaw regulujących rynek wyrobów tytoniowych i tytoniopodobnych. Trzy projekty, które przyjął dzisiaj rząd, przede wszystkim zakazują sprzedaży osobom nieletnim wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych, podgrzewanych aromatyzowanych wyrobów tytoniowych oraz woreczków z nikotyną. Proponowane zmiany zakazują także reklamy i promocji tych produktów.

Konferencja prasowa minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra – członka Rady Ministrów, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Macieja Berka.

Ochrona osób nieletnich

Przeprowadzane badania pokazują, że młodzi ludzie są aż dwa razy bardziej podatni na uzależnienie, gdy sięgają po e-papierosy, nawet te bez nikotyny. Dlatego młodzież poniżej 18. roku życia nie będzie mogła kupić e-papierosów, woreczków nikotynowych ani innych pojemników zapasowych, niezależnie od tego, czy zawierają nikotynę.

“Ustawa dotyka nie tylko zakazu sprzedaży elektronicznych jedno- i wielorazowych papierosów bez nikotyny dzieciom i młodzieży do 18. roku życia. Wprowadzamy także zakaz sprzedaży woreczków nikotynowych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, które do tej pory były w ogóle nieregulowane”

- powiedziała Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej w KPRM.

Regulacje mają przede wszystkim na celu ochronę młodzieży przed sięganiem po produkty z nikotyną, jak i bez niej. Według danych z 2022 r. z e-papierosów w naszym kraju korzysta 22,3% dzieci w wieku 12-15 lat.

Nowe regulacje dotyczące produktów beznikotynowych

Dodatkowo zakazana będzie sprzedaż e-papierosów beznikotynowych w Internecie i w automatach.

"Działamy, żeby zapobiec bardzo złemu zjawisku przyzwyczajania się młodzieży do palenia papierosów. Wszystkie badania potwierdzają, że wpływa to na uzależnienie się od wyrobów tytoniowych w późniejszym okresie życia”

- zaznaczyła Izabela Leszczyna.

Wprowadzamy także zakaz identyczny z zapisami dotyczącymi wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów z nikotyną. E-papierosów nie będzie można używać w miejscach publicznych.

“Nie ma mowy o paleniu takich produktów w jednostkach oświatowych, podmiotach leczniczych, obiektach sportowych, obiektach użyteczności publicznej czy restauracjach”

- wymieniała szefowa resortu zdrowia.

Państwo wzmocni również nadzór nad płynami beznikotynowymi. Będą one musiały być zgłaszane do Prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych. Dzięki temu możliwa będzie kontrola czy w składzie e-papierosów i ich zapasowych pojemnikach nie znajdują się substancje szkodliwe.

“Ustawa wprowadza konieczność dostosowania składu takiego płynu do obowiązujących przepisów. Czyli nie może tam być substancji o właściwościach rakotwórczych, mutogennych i wpływających negatywnie na zdrowie rozrodcze”

- mówiła Minister Zdrowia.

Zakazem zostanie również objęta reklama i promocja wyrobów bez nikotyny.

Zakaz aromatyzowanych wyrobów tytoniowych

Aromatyzowane wyroby tytoniowe, takie jak mentol czy inne substancje zapachowe, zwiększają atrakcyjność tych produktów. Ich używanie prowadzi do większej liczby uzależnionych, szczególnie wśród młodych osób. Dzięki ustawie aromatyzowane wyroby tytoniowe będą zakazane.

“Producenci i importerzy nowatorskich wyrobów tytoniowych nie będą mogli dodawać do nich przeróżnych aromatów udających, że to pachnie jak owoce i smakuje jak cukierek. Wszyscy wiemy, że to jest szkodliwy dla zdrowia produkt tytoniowy”

- mówiła Izabela Leszczyna.

Na rynku pozostaną one jeszcze przez dziewięć miesięcy, po czym zostaną całkowicie wycofane.

Szkodliwe produkty z nowym opodatkowaniem

Saszetki nikotynowe, wielorazowe e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu zostaną objęte akcyzą. Cena tych produktów znacząco wzrośnie, co utrudni młodym ludziom dostęp do tych szkodliwych substancji. Dzięki temu zmiany przepisów będą miały pozytywny wpływ na budżet państwa, a Polki i Polacy będą mogli korzystać z jeszcze lepiej dopasowanych usług publicznych.

“To jest legislacja, która ma również służyć temu, żeby od przyszłego roku kwota prawie pół miliarda rocznie zasiliła budżet państwa”

- podkreślił Minister Maciej Berek, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Ograniczenie dostępności cenowej to kluczowy element polityki antynikotynowej rządu. Nowe przepisy mają na celu obniżenie konsumpcji wyrobów tytoniowych i ich substytutów.

Przyjęte projekty ustaw

W ramach pakietu rozwiązań dotyczących rynku nikotynowego i tytoniowego rząd przyjął następujące projekty ustaw:

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}