W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cyberbezpieczeństwo i inwestycje – rozmowa Premiera z CEO Google

22.05.2024

Cyberbezpieczeństwo, walka z dezinformacją i inwestycje w Polsce – to główne tematy, które w środę, 22 maja, Premier Donald Tusk omówił z CEO Google Sundarem Pichaiem. Google jest na polskim rynku od prawie 20 lat. Obecnie firma zatrudnia w naszym kraju ponad 1700 pracowników, a w planach są kolejne inwestycje.

2024.05.22 Warszawa | Spotkanie online Prezesa Rady Ministrow z prezesem Google. Fot. Maciej Smiarowski/KPRM

Wzmacnianie cyberbezpieczeństwa jest konieczne 

Zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju niosą już nie tylko działania wojskowe. Coraz częściej zmagamy się z także z cyberzagrożeniami, które są równie niebezpieczne. W obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się Europa, musimy wzmacniać cyberbezpieczeństwo naszych instytucji i obywateli.

Wzrost odporności Polski na cyberzagrożenia był jednym z tematów wideorozmowy Donalda Tuska z Sundarem Pichaiem. Google znacząco rozwija inwestycje w Polsce zarówno w obszarze cyberbezpieczeństwa, jak i walki z dezinformacją oraz wspierania integralności wyborów.

W ubiegłym roku w polskiej cyberprzestrzeni odnotowaliśmy ponad 80 tys. cyberataków. To o prawie 100 proc. więcej niż rok wcześniej. Obecnie rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Projekt ma za zadanie znacząco wzmocnić naszą ochronę oraz wdrożyć dyrektywę Unii Europejskiej „Network and Information Systems 2 (NIS2)”.

Szybka i skuteczna reakcja na potencjalne zagrożenia jest szczególnie ważna w czasie wyborczym. Za nami wybory parlamentarne i samorządowe, a już 9 czerwca wybierzemy swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.

Wsparciem będzie sztuczna inteligencja

Badania dowodzą, że sztuczna inteligencja może być przydatna w wykrywaniu i zwalczaniu zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Język polski jest złożony i większość narzędzi sztucznej inteligencji ma problemy z wykrywaniem zawiłości naszego języka. Pracujemy nad stworzeniem polskiego wielkiego modelu językowego (Polish Large Language Universal Model). Przejrzysty i w pełni dostępny otwarty model będzie innowacją na skalę światową.

Google inwestuje w Polsce od prawie 20 lat

Premier Donald Tusk oraz CEO Google rozmawiali także na temat inwestycji w Polsce.

Google swoje pierwsze biuro w naszym kraju otworzył w 2005 r. Obecnie zatrudnia w Polsce już ponad 1700 osób i planuje wzrost zatrudnienia. Wśród inwestycji amerykańskiej firmy w Polsce są takie przedsięwzięcia, jak m.in. Google for Startups Campus Warsaw, którego budowa została ogłoszona wspólnie z Premierem Donaldem Tuskiem w 2014 r. W ramach tej inicjatywy powstała społeczność ponad 1800 firm z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, a startupy które skorzystały z programów utworzyły ponad 6,5 tys. miejsc pracy.

Przez ostatnie lata Google zapewnia także stałe wsparcie dla firm oraz rozwój cyfrowych kompetencji. To m.in. ponad pół miliona osób, które zostały przeszkolone z umiejętności cyfrowych czy 250 tys. uczniów i nauczycieli, którzy przeszli szkolenia z bezpieczeństwa online.

Jednym z priorytetów rządu Donalda Tuska jest wspieranie inwestycji w sektor cyfrowy i technologiczny. Dlatego widzimy dalszy potencjał dla rozwoju biznesu Google w Polsce.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}