W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Deklaracja premierów Polski i Hiszpanii przyjęta – zacieśnienie więzi pomiędzy krajami

01.06.2021

XIII polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe zakończyły się przyjęciem wspólnego oświadczenia przez premiera Mateusza Morawieckiego i szefa hiszpańskiego rządu Pedro Sancheza. Deklaracja nie tylko potwierdza bliskie więzi pomiędzy Polską a Hiszpanią, ale też zakłada szeroką współpracę na wielu polach. Premier Polski przebywał z wizytą w Hiszpanii od niedzieli.

Premier Mateusz Morawiecki i premier Hiszpanii Pedro Sanchez idą.

Konsultacje międzyrządowe są ważnym formatem współpracy pomiędzy Polską a Hiszpanią, prowadzonym cyklicznie od 2003 roku. Podczas tegorocznej edycji omówiono szereg kwestii unijnych, m.in. plan działań związanych z pandemią Covid-19, politykę klimatyczną i politykę sąsiedztwa. Skupiono się również na sprawach dotyczących migracji i współpracy realizowanej na polu gospodarczym, edukacyjnym i kulturalnym. Przyjęta deklaracja to wyraz bliskich relacji i chęci jeszcze mocniejszego zacieśnienia współpracy pomiędzy Polską a Hiszpanią.

– Przyszłość Europy jest bardzo ważna dla Polski i Hiszpanii. Odbudowa po pandemii będzie przyczyniać się do szybkiego odbudowania gospodarki europejskiej. Odbudowania, ale i przebudowania. Wyzwania, które są przed nami zmuszają wszystkie kraje UE do przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej – powiedział premier Polski tuż po przyjęciu porozumienia.

Wspólna deklaracja premierów Polski i Hiszpanii

Pandemia Covid-19 ma wielki wpływ na losy współczesnego świata. Dlatego temu zjawisku, ale też wymianie doświadczeń zdobytych podczas walki z koronawirusem poświęcono szczególne miejsce zarówno podczas międzyrządowych konsultacji, jak i w wieńczącej szczyt deklaracji przyjętej przez premierów obu państw. Polska i Hiszpania są zgodne, że niezbędne są szybkie i skuteczne postępy związane ze szczepieniem obywateli oraz dążenie do opracowania mechanizmów, które pomogą uzyskać powszechny dostęp do szczepionek na całym świecie. Oba rządy popierają wydawanie certyfikatów cyfrowych sprzyjających bezpiecznej mobilności w Europie, w obszarze UE+, a także w krajach trzecich spełniających odpowiednie wymogi zdrowotne. Wskazują na potrzebę lepszego dostępu do leków i wzmocnienia zdolności produkcyjnych UE w zakresie substancji czynnych potrzebnych do produkcji leków generycznych, a także uczestnictwa w projektach związanych z poprawą dostępu do innowacyjnych leków. – Chcemy żeby Europa była niezależna, suwerenna, także pod kątem zdrowia publicznego i szczepionek – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Deklaracja to także wyraz chęci współpracy na wielu innych obszarach. Rządy Polski i Hiszpanii między innymi:

  • zakładają szybkie wdrożenie unijnego instrumentu Next Generation UE oraz krajowych planów ożywienia i podniesienia odporności;
  • wskazują plan utworzenia unii bankowej;
  • deklarują wspólne prace w obszarze prawa cyfrowego i cyberbezpieczeństwa,
  • wyrażają wolę reformy europejskich wytycznych dot. tworzenia ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (projekty IPCEI);
  • wskazują na znaczenie transformacji energetycznej, która promuje efektywność energetyczną, zrównoważoną mobilność i odnawialne źródła energii oraz konieczność promocji zagadnień związanych z energią, klimatem i środowiskiem;
  • podkreślają zaangażowanie na rzecz dalszych postępów w negocjacjach dotyczących nowego paktu w sprawie migracji i azylu (przy zachowaniu podejścia pakietowego);
  • odnoszą się do spraw międzynarodowych, m.in. wzywają do zaprzestania represji opozycji na Białorusi oraz żądają uwolnienia więźniów politycznych.

Oba rządy podkreśliły znaczenie dwustronnych stosunków w dziedzinie obronności oraz dobrą współpracę w zakresie wojskowości i przemysłu obronnego. Polska i Hiszpania chcą zacieśniać współpracę w dziedzinie edukacji i szkoleń w ramach Unii Europejskiej oraz stosunków dwustronnych, jak również  promować modernizację i transformację w administracji publicznej. Rządy zobowiązały się też do wzmocnienia współpracy dwustronnej w dziedzinie pracy, zatrudnienia i ochrony socjalnej.

Pełny tekst porozumienia dostępny jest poniżej w materiałach do pobrania.

XIII polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe – pozostałe porozumienia

W tegorocznych konsultacjach oprócz Prezesa Rady Ministrów wzięli udział także wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, ministrowie infrastruktury, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, klimatu i środowiska, minister do spraw Unii Europejskiej oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

XIII polsko-hiszpańskie konsultacje zakończyły się podpisaniem także sześciu porozumień o współpracy  sektorowej:

  1. Memorandum o współpracy przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego;
  2. Memorandum o współpracy pomiędzy resortami spraw zagranicznych;
  3. Porozumienia o współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa;
  4. Porozumienia o współpracy między Akademiami Dyplomatycznymi;
  5. Protokołu końcowego XII sesji plenarnej Stałej Polsko-Hiszpańskiej Komisji Mieszanej do spraw współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki; Komisja Mieszana na podstawie Umowy przyjmuje Program wykonawczy o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki na lata 2021 – 2024;
  6. Memorandum o współpracy w obszarze polityki przemysłowej.

Polska z dobrymi warunkami do prowadzenia biznesu. Hiszpania ważnym partnerem

XIII polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe były jednym z punktów programu dwudniowej wizyty szefa polskiego rządu w Hiszpanii. W poniedziałek premier spotkał się również z hiszpańskimi przedsiębiorcami. Podkreślał podczas tego spotkania znaczącą rolę Hiszpanii jako partnera biznesowego oraz korzystne warunki inwestycyjne w Polsce. – Warunki zewnętrzne i wewnętrzne dla prowadzenia biznesu w Polsce są bardzo dobre. Hiszpania stała się dla Polski 7. partnerem handlowym – zarówno w eksporcie, jak i imporcie. Mamy bardzo dobre doświadczenia z biznesem hiszpańskim – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Rozmowy z przedsiębiorcami poświęcono także przyszłości gospodarczej po kryzysie spowodowanym pandemią koronawirusa. – Staramy się tak skonstruować program wychodzenia z pandemii, żeby Polska była jednym wielkim placem budowy – mówił premier Polski podczas spotkania.

Pandemia znacząco zmieniła kalendarz konsultacji międzyrządowych, ale teraz - w obliczu wyjścia z kryzysu epidemicznego - zarówno premier Polski, jak i Hiszpanii wyrazili chęć spotkań corocznych. Celem jest jeszcze mocniejsze  zacieśnianie wzajemnych więzi.

Premier o Polonii w Hiszpanii: jesteście kustoszami polskiej pamięci

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Polonii w Madrycie: Tak się ułożyły losy naszej ojczyzny, że bardzo dużo czerpaliśmy także z wielkich fal emigracyjnych, które poza Polską starały się przechować ideę wolności, niepodległości, a także polską kulturę – podkreślił szef polskiego rządu. Mateusz Morawiecki wskazał ogromną rolę Polonii – jej wpływ na krzewienie polskości poza granicami kraju. – Jesteście państwo kustoszami polskiej pamięci, depozytariuszami prawdy, wolności w dawnych latach. Dzisiaj także tymi, którzy mają dbać o wychowanie kolejnych polskich pokoleń. Choć na obczyźnie, to jednak w duchu bliskim naszej drogiej Rzeczypospolitej – zaznaczył premier.

XIII międzyrządowe konsultacje odbyły się w Alcalá de Henares. Miejscowość położona jest 30 km od Madrytu, a wyróżnia się m.in. największym skupiskiem Polonii w Hiszpanii. W Alcalá de Henares funkcjonują Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Orzeł Biały” oraz Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Mówiących po Polsku „Polonica”.

Materiały

Deklaracja premierów Polski i Hiszpanii
Deklaracja​_premierów​_Polski​_i​_Hiszpanii​_-​_ver​_PL.pdf 0.40MB

Wideo

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}