W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracyjne posiedzeniu Zespołu e-Legislacja

23.05.2024

Celem powołanego przez premiera Donalda Tuska zespołu jest opracowanie założeń dla systemów informatycznych obsługujących proces legislacyjny oraz zwiększających powszechny dostęp do informacji o prawie. Pierwszemu posiedzeniu zespołu ekspertów przewodniczył Minister – Członek Rady Ministrów Maciej Berek.

Inauguracyjne posiedzeniu Zespołu e-Legislacja

Po raz pierwszy w historii wypracowana ma być koncepcja spójnego systemu obsługującego i wspierającego wszystkie organy uczestniczące w procesie legislacyjnym. Kluczowym aspektem planowanego rozwiązania ma być wygoda użytkownika. Dlatego w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, poszczególnych ministerstw, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Rządowego Centrum Legislacji, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowiska naukowego.

Na pierwszym spotkaniu zespołu, które odbyło się 15 maja, zainicjowano rozmowy na temat obecnego stanu systemów informacyjnych i informatycznych wykorzystywanych w rządowym i parlamentarnym procesie legislacyjnym. To punkt wyjścia do wypracowania koncepcji dalszych prac zespołu.

Zagadnienie unowocześnienia procesu legislacyjnego ma fundamentalne znaczenie, a rozwój w tej dziedzinie będzie korzystny zarówno z punktu widzenia administracji jak i obywatela – mówi Minister Maciej Berek.

Uczestnicy spotkania podkreślali korzyści wynikające z wdrożenia dotychczasowych systemów informatycznych oraz na potrzebę dalszego rozwoju tych narzędzi, ze szczególnym uwzględnieniem ich transparentności, efektywności i wymagań cyberbezpieczeństwa.

Zespół e-Legislacja będzie bazował na wiedzy i doświadczeniu ekspertów merytorycznych, dlatego Minister Maciej Berek wyznaczył na przewodniczącego zespołu ekspertów dr. hab. prof. Uniwersytetu Gdańskiego Grzegorza Wierczyńskiego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}