W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dotyczącą organizacji przez Polskę posiedzenia Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD na szczeblu ministrów w czasie prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r.

12.03.2024

Rada Ministrów przyjęła informację dotyczącą organizacji przez Polskę posiedzenia Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD na szczeblu ministrów w czasie prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r., przedłożoną przez Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

W 2025 roku, w czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, nasz kraj zorganizuje posiedzenie Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), na szczeblu ministrów. Będzie to pierwsze posiedzenie tego rodzaju w Polsce w ponad 25-letniej historii członkostwa naszego kraju w OECD.

Najważniejsze informacje

  • W 2025 roku Polska zorganizuje posiedzenie Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD, na szczeblu ministrów. Celem komitetu jest wsparcie dotyczące wdrażania polityk regionalnych, jeśli chodzi o poprawę standardów życia oraz dobrobytu obywateli w regionach, miastach i na obszarach wiejskich w krajach OECD.
  • W posiedzeniu będzie uczestniczyć ok. 50 delegacji (ministrowie z krajów OECD i państw kandydujących oraz przedstawiciele organizacji partnerskich). Szacuje się, że w spotkaniu może wziąć udział ok. 200-250 uczestników.
  • Podczas posiedzenia Polska będzie chciała wzmocnić debatę na temat polityki regionalnej oraz jej roli w budowaniu odporności regionów, miast i obszarów wiejskich w Europie oraz w państwach OECD.
  • Spotkanie ministrów OECD w naszym kraju wzmocni pozycję Polski w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej.  Da również możliwość zaprezentowania polskich sukcesów dotyczących polityki regionalnej i rozwoju samorządu terytorialnego, także w gronie państw spoza UE.
  • Organizacja posiedzenia w naszym kraju może posłużyć dodatkowo do wzmocnienia działań na rzecz odbudowy Ukrainy. Przyjęty w 2023 roku czteroletni program OECD–Ukraina będzie wspierać naszego wschodniego sąsiada w wysiłkach na rzecz reform, ożywienia gospodarczego i odbudowy. Pomoże także Ukrainie w realizacji dążeń związanych z przystąpieniem do OECD i UE.
  • Spotkanie ministrów OECD zostanie zorganizowane w Polsce po raz pierwszy w ponad 25-letniej historii członkostwa naszego kraju w tej organizacji.
{"register":{"columns":[]}}