“Jak skutecznie walczyć z korupcją?”
22.04.2024
W poniedziałek, 22 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja „Jak skutecznie walczyć z korupcją?” zorganizowana przez Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Tomasza Siemoniaka. Podczas wydarzenia minister zapowiedział likwidację CBA oraz stworzenie nowej instytucji w Policji. Walka z korupcją musi być przede wszystkim ponadpartyjna.
W konferencji udział wzięli Minister Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak, Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk, Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, Sekretarz Stanu w KPRM gen. bryg. Radosław Kujawa oraz mecenas Małgorzata Dziewońska.
Minister Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak, otwierając wydarzenie, podkreślił, że walka z korupcją musi być ponadpartyjna i inaczej zorganizowana.
- Chcemy zlikwidować CBA i stworzymy nową instytucję w Policji - Centralne Biuro Zwalczania Korupcji, która będzie skutecznie działać na poziomie lokalnym. ABW przejmie walkę z korupcją na poziomie państwowym. KAS przejmie obszar CBA dotyczący oświadczeń majątkowych – zapowiedział Tomasz Siemoniak.
Podczas swojego wystąpienia Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zwrócił uwagę na to, że walka z korupcją, oprócz mechanizmów instytucjonalnych, to także podejście państwa do społeczeństwa obywatelskiego.
- Chodzi m.in. o różne działania w procedurach oświadczeń majątkowych. Poziom korupcji zmniejsza się w państwach, gdzie jest jawne życie publiczne. Warto wrócić do dyskusji o dołączeniu Polski do inicjatywy Open Government Partnership, gdzie deklaruje się otwartość i przejrzystość w dostępie do informacji publicznej – zaznaczył szef resortu sprawiedliwości.
Walka z korupcją ma także znaczący wpływ na wizerunek Polski na arenie międzynarodowej.
- Korupcja jest takim elementem życia społecznego, który oddziałuje na wszystkich obywateli. Często też nie zdajemy sobie sprawy jak korupcja - afera wizowa, może wpłynąć negatywnie na wizerunek państwa na arenie międzynarodowej – mówił Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk.
Uczestnikami pierwszego panelu dyskusyjnego byli prof. dr hab. Ewa Gruza (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Grzegorz Makowski (Fundacja Batorego), red. Bianka Mikołajewska (Wirtualna Polska) i szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk Rafał Syrysko. Prelegenci omówili występujące w ostatnich latach deficyty w zwalczaniu korupcji, a także istniejące luki w legislacji i transparentności majątkowej polityków.
Drugi panel poświęcony był konieczności wdrożenia skutecznych mechanizmów walki z korupcją. Dyskutowano również o nowych wytycznych osłony antykorupcyjnej wprowadzonych w marcu przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska (nieaktualizowanych przez ostatnie 8 lat). W tej części dyskusji udział wzięli: mecenas Krzysztof Grzeszczak, wiceminister Czesław Mroczek i szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Jarosław Stróżyk.
Minister Koordynator Służb Specjalnych podziękował ekspertom, organizacjom pozarządowym oraz dziennikarzom śledczym odgrywającym ważną rolę w walce z korupcją.
- Bardzo wiele afer i nieprawidłowości nie byłoby wykrytych, gdyby nie Wasza praca, często z narażeniem siebie. Sprawa walki z korupcją, to sprawa wszystkich obywateli” – podkreślił Tomasz Siemoniak.