Jednomyślność Rady Europejskiej w sprawie migracji
18.10.2024
Na październikowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli Premier Donald Tusk przedstawił polski punkt widzenia dotyczący migracji. W obliczu narastających wyzwań na wschodniej granicy Unii, przywódcy wyrazili solidarność z Polską. Rada Europejska jednomyślnie przyjęła konkluzje w sprawie migracji, w których czytamy, że żadne państwo, w tym Rosja i Białoruś, nie mogą nadużywać wartości takich jak prawo do azylu. Polska ma podejmować „decyzje autonomiczne”.
Europejska solidarność z Polską
Liderzy UE, niezależnie od swoich poglądów politycznych, wyrazili solidarność z Polską, która stoi w obliczu poważnych wyzwań związanych z migracją. Działania Rosji i Białorusi mają na celu wykorzystywanie migracji jako narzędzia destabilizacji sytuacji na naszej wschodniej granicy.
Kluczowe są słowa, które zostały zapisane - Rosja, Białoruś ani żaden inny kraj nie mogą nadużywać naszych wartości, w tym prawa do azylu, ani podważać naszej demokracji
- powiedział Premier podczas konferencji prasowej w Brukseli.
Politycy z różnych krajów wyrazili zrozumienie dla sytuacji Polski związanej z agresywną, nielegalną migracją na wschodniej granicy oraz potrzebę wdrożenia skutecznych metod w odpowiedzi na te wyzwania.
Zrozumienie wyzwań migracyjnych
Europejscy przywódcy dostrzegli, że dotychczasowy pakt migracyjny nie stanowi adekwatnej odpowiedzi na rosnące zagrożenie masową, nielegalną migracją - szczególnie tej organizowanej przez rządy innych państw. Podczas szczytu migracyjnego podkreślono, że tradycyjne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
Dociera coraz bardziej intensywnie do świadomości europejskich przywódców, że dotychczasowe metody, w tym pakt migracyjny, to nie jest odpowiedź na zagrożenie, jakie rodzi masowa, nielegalna migracja
- zaznaczył Donald Tusk.
W dyskusjach pojawiła się także potrzeba wprowadzenia twardszych rozwiązań, które odpowiadają na zmieniające się okoliczności, ponieważ "statystyki i liczby są przygniatające".
Podkreślono, że Europa nie ma możliwości przyjęcia wszystkich chętnych do ubiegania się o azyl. To sprawia, że trzeba stworzyć nowe podejście do polityki migracyjnej w Unii Europejskiej.
To, o czym mówiłem jeszcze kilka dni temu w Warszawie, że potrzebna jest co najmniej głęboka korekta tego paradygmatu, jeśli chodzi o politykę migracyjną w Europie. Trzeba zmienić nastawienie oparte do tej pory na zasadzie, która znalazła swój wyraz w konwencji genewskiej
- mówił szef polskiego rządu.
Podczas szczytu w Brukseli widoczna była zgoda na reformę polityki migracyjnej.
Autonomiczne decyzje Polski
Na szczycie Rady Europejskiej podkreślono również prawo Polski do podejmowania autonomicznych decyzji w sprawach migracyjnych.
Dla mnie jest ważne, że wszyscy uznali, że Polska będzie podejmowała decyzje autonomicznie i że one będą akceptowane
- zaznaczył Donald Tusk.
W obliczu kryzysu migracyjnego podkreślono możliwości współpracy z innymi krajami członkowskimi. Instytucje europejskie oraz inne państwa wykazują dużą otwartość na różne formy pomocy.