Komunikat Centrum Informacyjnego Rządu
18.12.2023
Zgodnie z art. 9 Konstytucji, Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego. Jedną z umów międzynarodowych, którą Polska związała się trzydzieści lat temu jest Europejska Konwencja Praw Człowieka. Związanie Konwencją oznacza także prawny obowiązek przestrzegania przez każde państwo – stronę Konwencji orzecznictwa powołanego nią Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (art. 46 ust. 1 Konwencji).
Od kilku lat w kolejnych orzeczeniach Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazuje, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wydane w składzie z udziałem tzw. sędziów dublerów nie mają cech orzeczenia wydanego przez sąd prawidłowo ukształtowany na podstawie ustawy. Wszystkie organy państwa, w szczególności organy sprawujące władzę wykonawczą, ustawodawczą i sądowniczą, mają obowiązek przestrzegania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydanych w polskich sprawach.
W wykonaniu tych obowiązków, począwszy od 18 grudnia 2023 r. wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które zostały wydane w składzie nieznanym ustawie i sprzecznym ze standardem prawa do sądu ustanowionego ustawą, jak wymaga tego art. 6 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, będą opatrywane stosowną formułą informacyjną.