Krajowy Program Reform 2023/2024
25.04.2023
Rada Ministrów przyjęła Krajowy Program Reform 2023/2024, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii.
Krajowy Program Reform wskazuje kierunki działań w ramach głównych strategicznych wyzwań gospodarczych i społecznych Polski w perspektywie roku. Chodzi m.in. o poprawę opieki zdrowotnej, zwiększenie aktywności zawodowej, zapewnienie przedsiębiorstwom dostępu do finansowania i płynności, zazielenienie gospodarki czy cyfryzację.
Najważniejsze założenia
- Krajowy Program Reform zawiera propozycje działań w odpowiedzi na 8 najważniejszych wyzwań gospodarczych i społecznych Polski.
- Poprawa opieki zdrowotnej, zapewnienie wystarczających zasobów, przyspieszenie wdrażania usług e-zdrowia.
- Zwiększenie innowacyjności gospodarki.
- Zwiększenie aktywności zawodowej, dostęp do opieki nad dziećmi, udoskonalanie elastycznych form organizacji pracy oraz pracy w obniżonym wymiarze czasu.
- Zazielenienie gospodarki, zrównoważony transport, czysta energia.
- Wspieranie wysokiej jakości kształcenia i umiejętności zgodnie z potrzebami rynku pracy.
- Poprawa regulacji i klimatu inwestycyjnego, zwiększenie roli konsultacji społecznych, poprawa jakości stanowionego prawa.
- Zapewnienie przedsiębiorstwom dostępu do finansowania i płynności.
- Cyfryzacja.
- Krajowy Program Reform zawiera scenariusz makroekonomiczny na lata 2023-2026 r.
- W 2023 r. tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wyniesie 0,9 proc. W kolejnych latach nastąpi stopniowe ożywienie gospodarki – w 2024 r. do 2,8 proc., a w latach 2025-2026 – odpowiednio 3,2 proc. oraz 3,0 proc.
- Spożycie prywatne w 2023 r. wzrośnie realnie o 0,7 proc., a nakłady brutto na środki trwałe o 1,1 proc. W kolejnych latach dynamiki inwestycji prywatnych i publicznych będą rosnąć.
- W kolejnych miesiącach 2023 r. inflacja będzie się stopniowo obniżać i na koniec koku powinna osiągnąć 12,0 proc. W kolejnych latach inflacja nadal będzie spadać.
- Polska pozostaje krajem o bardzo niskiej stopie bezrobocia. W kolejnych latach bezrobocie utrzyma się na podobnym poziomie i w 2026 r. wyniesie 3,0 proc.