Mamy już 31 aktywnych szpitali rezerwowych w Polsce
31.03.2021
Kolejna fala pandemii Covid-19 pokazuje, jak ważna była decyzja rządu o budowaniu szpitali rezerwowych. To właśnie w nich, każdego dnia, personel medyczny ratuje życie i zdrowie wielu chorych. Aktualnie w Polsce mamy 31 takich placówek, a ich obłożenie na ten moment wynosi 79 proc.
Szpitale rezerwowe to mocna linia obrony w walce z Covid-19
Szpitale rezerwowe w okresie spadku zachorowań służyły jako punkty szczepień. Obecnie stanowią mocna linię obrony w walce z Covid-19. Jednym z nich jest szpital rezerwowy we Wrocławiu, który odwiedził premier Mateusz Morawiecki.
– W gronie dyrektorów jednostek medycznych z Dolnego Śląska mogliśmy przedyskutować wszystkie deficyty, problemy, ale też sposoby walki z Covid-19. Zdecydowaliśmy powiększyć tutaj i na całym Dolnym Śląsku bazę łóżek. Ręka w rękę z samorządami udaje się współpracować i tworzyć nowe miejsca do leczenia zarówno Covid-19, jak i wszystkich innych schorzeń. To, co usłyszałem, jest świadectwem tego, w jak odpowiedzialny sposób myśli kadra medyczna pod przewodnictwem wojewody. Do tego szpitala bardzo szybko zrekrutowano 50 studentów medycyny 6. roku – podkreślił szef rządu. – To jest najtrudniejszy czas – straszna III fala. Współpraca i odpowiedzialność – taką, jaką tutaj widziałem na Dolnym Śląsku, jest jedyną słuszną odpowiedzią, która prowadzić będzie do poprawy zdrowia wszystkich Polaków – dodał.
Obecnie dysponujemy 32 szpitalami rezerwowymi (31 aktywnych i jeden pasywny), które są budowane:
- przez wojewodów (20 szpitali, w tym 20 aktywnych);
- przy udziale spółek Skarbu Państwa (9 szpitali, w tym 8 aktywnych);
- przez KPRM (szpital na Stadionie Narodowym – aktywny);
- przez wojsko (2 szpitale, w tym 2 aktywne).
Obłożenie wszystkich szpitali rezerwowych na ten moment wynosi 79 proc. – 2792 pacjentów na 3534 dostępnych miejsc.
Szpital rezerwowy we Wrocławiu
Szpital został uruchomiony 9 marca. Siedzibą jest Centrum Konferencyjne przy Hotelu „Terminal”. Dla pacjentów z Covid-19 przygotowano na ten moment 178 łóżek. Wojewoda zwiększa zakres zgodnie z potrzebami o kolejne moduły liczące po 28 łóżek. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, w szpitalu uruchomiony zostanie również oddział intensywnej terapii. W sytuacji, gdy stan zdrowia pacjenta przebywającego w szpitalu tymczasowym ulega pogorszeniu, zostaje on natychmiastowo przetransportowany do szpitala patronackiego.
Baza łóżkowa zabezpieczona w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu to 400 łóżek, w tym 50 łóżek respiratorowych.
Premier: Po zwalczeniu pandemii część szpitali rezerwowych będziemy chcieli przekształcić w szpitale rehabilitacji pocovidowej
– W zależności od decyzji wojewodów i kierownictwa medycznego, szpitale rezerwowe będą pełniły jeszcze jedną funkcję. Kiedy zwalczymy III falę, dzięki procesowi szczepień, to wtedy część szpitali tymczasowych będziemy chcieli przekształcić w szpitale rehabilitacji pocovidowej – podkreślił premier, który zaznaczył jednocześnie, że rząd będzie tworzył nowe jednostki dla rodaków, którzy będą potrzebowali rehabilitacji po przebyciu Covid-19.
Szef rządu zaznaczył po raz kolejny ogromną rolę medyków w walce z Covid-19: – Raz jeszcze dziękuję wszystkim salowym, pielęgniarkom, lekarzom, pracownikom personelu medycznego, którzy walczą z Covid-19 każdego dnia, ale także walczą o zdrowie i życie Polaków we wszystkich innych chorobach.