Minister Marcin Kierwiński na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku
26.10.2024
Ostatnie dni to czas wytężonej pracy związanej z realizacją programu Odbudowa Plus. Odpowiedzialny za koordynację tego programu Minister Marcin Kierwiński przebywał w województwach opolskim i dolnośląskim, gdzie sprawdzał m.in. postęp prac przy odbudowie po powodzi. Priorytetem w tej chwili jest rekonstrukcja infrastruktury krytycznej, a następnie szkół i innych obiektów, by jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie. Na pomoc państwa cały czas mogą liczyć też ci, którzy ze względu na zniszczenia nie mogą wrócić do swoich domów.
Postęp prac na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku
Po zniesieniu stanu klęski żywiołowej związanej z powodzią na południu kraju prace koordynujące program odbudowy nie ustają. Odpowiedzialny za program Odbudowa Plus Minister Marcin Kierwiński w dniach 23-25 października odwiedził miejscowości, przez które przeszła powódź: Lewin Brzeski, Krapkowice, Nysę, Głuszycę, Marciszów, Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Kłodzko, Głuchołazy, Krasne Pole, Boboluszki.
W wizytowanych miejscowościach doszło do spotkań z lokalnymi społecznościami, służbami oraz władzami samorządowymi.
Cały ten proces odbudowy, który przed nami, bo przecież to dopiero się zaczyna, może zakończyć się sukcesem, jeżeli wszystkie służby państwa będą ze sobą dobrze współpracowały.
– podkreślał w Głuchołazach wagę wspólnych działań Marcin Kierwiński.
Zarówno strona rządowa, jak i samorządowcy pracują nad odbudową zniszczonych terenów. Samo szacowanie strat oraz przygotowanie analiz i dokumentacji niezbędnych do rozpoczęcia kolejnych etapów działań wymagają dużo czasu i nakładów sił.
To jest proces zaplanowany na wiele, wiele miesięcy. My teraz naprawiamy to, co niezbędne.
– przypomniał Marcin Kierwiński.
Dziś nacisk musi być położony na pilne inwestycje. Między innymi z powodu zbliżającej się zimy wszystkie działania związane z odbudową muszą być odpowiednio zaplanowane, tak aby mieszkańcy mogli jak najszybciej wrócić do normalnego życia. Ambicją programu Odbudowa Plus jest to, aby po jego realizacji cała infrastruktura była lepsza niż przed katastrofą.
Działania priorytetowe
Służby skupiają się obecnie nad odbudową infrastruktury krytycznej. Pierwsze efekty prac są już widoczne. W piątek został otwarty most tymczasowy w Głuchołazach. Przeprawa przez rzekę Białą Głuchołaską została zniszczona podczas powodzi, oddzielając tym samym od siebie dwie części miasta.
Bardzo dobrze, że ten most w Głuchołazach dzisiaj rozpoczął działanie. Tutaj wielkie słowa podziękowań dla lokalnego samorządu, ale przede wszystkim dla żołnierzy, którzy zrobili tam naprawdę fantastyczną robotę.
– podkreślił Minister Kierwiński.
Żołnierze pracują nad odtwarzaniem innych zniszczonych mostów. W ciągu ostatnich dni Minister brał udział w koordynacji pracy m.in. przy budowie mostu tymczasowego w Krapkowicach.
Szybkiej naprawy wymaga także m.in. oczyszczalnia ścieków w Stroniu Śląskim, o czym Marcin Kierwiński rozmawiał z burmistrzem tej miejscowości.
Będą na to pieniądze, także pieniądze rządowe.
– zapewnił Minister, mówiąc o potrzebach dot. infrastruktury krytycznej.
Podczas wizyty w Nysie Minister Kierwiński oraz Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka przedstawili również plan odbudowy szkół i szybkiego powrotu uczniów do nauki stacjonarnej. Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się przeznaczyć w tym roku całą rezerwę subwencji oświatowej, czyli blisko 440 milionów złotych, na wsparcie szkół dotkniętych powodzią.
Nikt nie zostanie bez dachu nad głową
Władze nie zostawią bez pomocy tych, którzy nie będą mogli spędzić zbliżającej się zimy we własnym domu.
Wojewodowie są w kontakcie z każdą taką osobą i mogę zadeklarować – i mówię to z pełną odpowiedzialnością – że nikt bez dachu nad głową nie zostanie.
– oświadczył Minister Kierwiński.
Działania związane z odbudową to nie tylko naprawianie szkód, ale i planowanie przyszłości. Wkrótce powinna powstać ewidencja zabudowań na terenach zagrożonych powodzią, co ułatwi proces podjęcia decyzji o ewentualnej zmianie miejsca zamieszkania właścicieli takich działek.
Jest bardzo wiele osób, które dziś mówią: <<my nie chcemy odbudowywać swoich domów, bo one znajdują się na terenach zalewowych>> – i tym osobom będziemy pomagać szukać gruntów zastępczych. Takie grunty są też w zasobie Skarbu Państwa.
– wyjaśniał Marcin Kierwiński.
Część osób ma również własne położone wyżej grunty. Planowane są działania przyspieszające proces budowlany na tych działkach.
Ostatni wizyta na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie to kolejny już wyjazd Ministra Marcina Kierwińskiego do miejscowości, które zostały dotknięte powodzią.