W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Największa cyfrowa inwestycja Google w Polsce staje się faktem. Warszawa częścią globalnej sieci Google Cloud

14.04.2021

Wzmocnienie polskiej gospodarki oraz zwiększenie jej konkurencyjności – to wszystko zagwarantuje najnowszy region Google Cloud, który został uruchomiony w Warszawie. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie największa do tej pory inwestycja Google w Polsce. Jej znaczenie jest jeszcze większe w dobie pandemii COVID-19, która wymaga od całego świata wyraźnego przyspieszenia transformacji cyfrowej. Region Google Cloud zapewni polskim przedsiębiorcom dostęp do najlepszej na świecie technologii chmury obliczeniowej – takiej samej, do której dostęp mają firmy w USA, Singapurze, Japonii, czy Szwajcarii. Projekt jest efektem strategicznego porozumienia Google z Chmurą Krajową, utworzoną przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski.

Wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z prezesem zarządu Google i Alphabet Sundarem Pichai.

W Warszawie powstał region Google Cloud. To 25 taki ośrodek na świecie i jedyny, jaki Google otworzy w tym roku w Europie. – Polska jest bardzo dobrym miejscem na wszelkiego rodzaju inwestycje, szczególnie w zakresu technologii – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wideorozmowy z Sundarem Pichai, prezesem zarządu Google i Alphabet.

Polska z regionem Google Cloud – wiele korzyści dla przedsiębiorców

Włączenie Polski do globalnej infrastruktury Google Cloud to przede wszystkim szereg korzyści dla firm w Polsce, ale też całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ta inwestycja ma szczególne znaczenie w dobie pandemii COVID-19, kiedy to cyfryzacja stała się priorytetem i podstawą większości działań.

Dzięki największej jak dotychczas inwestycji Google w Polsce, nasz kraj przystąpił do pierwszej ligi cyfrowego świata. Daje dostęp polskim firmom do najlepszej na świecie technologii chmury obliczeniowej – takiej samej, do której dostęp mają firmy w USA, Singapurze, Japonii, czy Szwajcarii. Polska posiada potencjał, który będzie mógł korzystać z tych technologii: – Mamy utalentowanych ludzi, kreatywnych, lubiących innowacje, którzy cenią pracę w takich ekscytujących warunkach, jakie tworzy Google – podkreślił premier.

Co zyskają firmy z regionu?

●    Otwarcie przez Google ośrodka przetwarzania danych ułatwi przechodzenie przedsiębiorstw oraz podmiotów publicznych do chmury.
●    Infrastruktura chmurowa pomaga w zwiększeniu efektywności zarówno firm, jak i sektora publicznego, poprzez minimalizację kosztów i zwiększenie produktywności.
●    Daje też bezpośrednie korzyści indywidualnym konsumentom, którzy mogą spodziewać się lepszych, bardziej innowacyjnych i szybciej działających usług oraz aplikacji.
●    Dzięki regionowi Google Cloud, dane polskich przedsiębiorstw i podmiotów publicznych będą chronione najlepszymi dostępnymi systemami zabezpieczeń i mogą być przechowywane na infrastrukturze zlokalizowanej w naszym kraju.

– Coraz więcej polskich przedsiębiorców jest zainteresowanych inwestowaniem w cyfryzację procesów operacyjnych, sprzedażowych, marketingowych – powiedział szef polskiego rządu. – Wierzę, że naprawdę warto podejmować tego typu działania inwestycyjne. To przyszłość gospodarki, która już teraz poprawia produktywność i sprawia, że nasze życie staje się lepsze i łatwiejsze – dodał Mateusz Morawiecki.

Polsko-amerykański sojusz technologiczny

Region Google Cloud Warszawa powstał w wyniku współpracy polskich instytucji publicznych ze światowym liderem technologicznym. W 2019 r. Chmura Krajowa, założona przez PKO Bank Polski oraz Polski Fundusz Rozwoju nawiązała strategiczne partnerstwo z Google Cloud.
Dobre relacje polsko-amerykańskie mają odzwierciedlenie również w transformacji cyfrowej w naszym kraju. Współpraca instytucji publicznych z Google pokazuje siłę polsko-amerykańskiego sojuszu technologicznego.

Polska jest ważnym miejscem do inwestycji i rozwoju dla Google. W ubiegłym miesiącu Google zapowiedział, że będzie dynamicznie powiększać zlokalizowane w Warszawie biuro inżynieryjne, które już teraz jest największym centrum rozwoju technologii Google Cloud w Europie. W planach jest także rozbudowa biura Google we Wrocławiu, w którym siedzibę będzie miał nowy zespół technologiczny odpowiedzialny za wdrażanie usług chmury obliczeniowej Google dla największych klientów firmy w Polsce i Europie.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}