W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O roli Polski i Śląska w odbudowie Ukrainy podczas V Konferencji Programowej Śląski Ład

25.04.2022

Wszyscy koncentrujemy się na działaniach pomocowych dla Ukrainy: dostawach broni i pomocy humanitarnej. Jednak już teraz należy konstruować programy na przyszłość dla naszego wschodniego sąsiada. Z pewnością Śląsk, jako region o ogromnym potencjalne, odegra znaczącą rolę w pracach przy odbudowie Ukrainy. Na ten temat debatowali: premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Grzegorz Piechowiak podczas V Konferencji Programowej Śląski Ład.

Premier Mateusz Morawiecki podczas V Konferencji Programowej Śląski Ład

– Śląsk będzie odgrywał ogromną rolę, bo mamy znakomitych, doświadczonych ludzi: menadżerów, inżynierów, przemysłowców – podkreślał premier. – A to są ci ludzie, których wyobraźnia będzie bardzo potrzebna w pracy dla Ukrainy.

Wsparcie polsko-ukraińskie

Szef polskiego rządu podkreślał, że pomoc płynąca z Polski nie powinna być traktowana tylko w kategorii kosztów po stronie budżetu państwa. Polscy przedsiębiorcy korzystają, gdy obywatele Ukrainy podejmują pracę. Polska gospodarka zyskuje, dzięki pośredniczeniu w handlu z Ukrainą. Ale przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że Ukraina walczy o suwerenność całej Europy.
– W Ukrainie walczą również o nasze bezpieczeństwo, także o naszą wolność. Z kolei ci, którzy przyjechali już do kraju, pracują na rzecz gospodarki polskiej – zwrócił uwagę premier.

Skuteczne działania Polski na rzecz Ukrainy

Polska skutecznie organizuje pomoc dla Ukrainy i aktywnie uczestniczy w kreowaniu sankcji wobec Rosji. Już miliony osób, uciekających z Ukrainy przed wojną, znalazło schronienie w naszym kraju. Wszyscy pomagamy: rząd, samorząd, organizacje pozarządowe oraz Polacy, którzy otworzyli swoje serca i drzwi, przyjmując uchodźców pod własny dach. Rząd opracował specjalną ustawę, która wspiera zarówno Ukraińców, jak i osoby, które im pomagają.

W sobotę premierzy Polski i Ukrainy podpisali memorandum między naszymi krajami o zacieśnianiu współpracy w zakresie kolejowym. Jest to odpowiedź na zablokowanie ukraińskich portów przez rosyjskiego agresora. Skorzystają na tym gospodarki obu krajów.
– Jestem przekonany, że współpraca i przyjaźń polsko-ukraińska będzie fundamentem przyszłej Europy i pokoju w przyszłej Europie – podkreślił szef polskiego rządu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}