W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Odbudowa plus” – inwestycje dla bezpieczeństwa nas wszystkich

24.09.2024

Premier Donald Tusk wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Prezes Rady Ministrów zapowiedział realizację inwestycji w infrastrukturę przeciwpowodziową w ramach programu „Odbudowa plus”, co pomoże zmniejszyć skalę ewentualnych zniszczeń w przyszłości. Rząd wzmocni także Wojska Obrony Terytorialnej, które okazały się wielkim wsparciem w ostatnich dniach.

Premier Donald Tusk podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

Posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu

Premier Donald Tusk powrócił po posiedzeniu Rady Ministrów na Dolny Śląsk, aby wziąć udział w spotkaniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Szef rządu poprosił o przekazanie istotnych dla obywateli informacji w jak najbardziej przejrzysty sposób.

“Bardzo doceniam oczywiście informacje fachowe, ale mamy dzisiaj okazję, żeby w sposób zrozumiały wyjaśnić, czy i co grozi ewentualnie ludziom, jeśli chodzi o falę powodziową w tych miejscowościach, gdzie ona w tej chwili przechodzi”

– zwrócił się do obecnych na spotkaniu przedstawicieli służb Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu podziękował wszystkim mieszkańcom i służbom za wysiłek, który wkładają w umacnianie zabezpieczeń i odbudowę terenów dotkniętych powodzią.

„Odbudowa plus” – gotowi na odważne inwestycje

Program “Odbudowa plus” oznacza nową i lepszą infrastrukturę, która pomoże zabezpieczyć nas przed kolejnymi klęskami żywiołowymi.

“Natura się nie zmieni albo raczej zmieni się na gorsze. Nie będziemy w stanie zapobiec powstawaniu takich zjawisk, ale musimy być do tego coraz lepiej przygotowani. I tutaj czeka nas bardzo poważna robota”

– zapowiedział Premier.

Państwo i samorządy będą musiały m.in. na drodze konsultacji społecznych szybko wypracować niezbędne rozwiązania na przyszłość. Efektem tych prac będą inwestycje, które mogą się niektórym wydać uciążliwe – jak budowa kolejnych zbiorników – jednak chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

“Wiemy dobrze, co byłoby bez zbiornika w Raciborzu”

– zauważył Prezes Rady Ministrów.

Rząd weźmie na siebie odpowiedzialność za podjęcie decyzji w sprawie potrzebnych inwestycji. Premier poprosił jednak samorządowców o wsparcie w dialogu z mieszkańcami.

“Chcemy, żebyście uczestniczyli bardzo aktywnie w rozmowie, w przekonywaniu ludzi. To jest w interesie także tych, którzy tam dzisiaj mieszkają, działają gospodarczo, a których znowu może zalać za rok, za pięć, za siedem lat. Będziemy musieli wspólnie podjąć optymalne decyzje”

– tłumaczył Prezes Rady Ministrów.

Rząd zapewni finansowanie inwestycji w infrastrukturę.

“Mądrość i odpowiedzialność polityczna każą zawsze wykorzystywać takie kryzysy, klęski, żeby intensywnie naprawiać rzeczywistość wokół nas”

– podsumował Premier Donald Tusk.

Rozmowy z mieszkańcami powinny być szczere, tak aby wszyscy zrozumieli, dlaczego niektóre działania są niezbędne.

Wojska Obrony Terytorialnej zdały egzamin

Rada Ministrów przyjęła dziś – obok specustawy pomagającej powodzianom – projekt ustawy wspierającej przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Aktywnej Rezerwy.

“Państwo docenia tych pracodawców, którzy w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu zatrudniają żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej”

– podkreślił Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu obrony przedstawił główne rozwiązania wprowadzane przez te przepisy, wśród których są ulgi podatkowe dla firm zatrudniających żołnierzy WOT.

“To jest taki moment, w którym trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie – Wojska Obrony Terytorialnej sprawdziły się w sytuacji krytycznej w sposób jednoznacznie pozytywny”

– podsumował Donald Tusk.

Państwo będzie zmierzać do rozwijania WOT i zwiększania ich skuteczności.

Plan na najbliższe dni

Donald Tusk poprosił samorządowców o precyzyjne informacje dotyczące ich zapotrzebowania nie tylko w walce z żywiołem, ale także z jego skutkami, np. w kwestii utylizacji i wywozu śmieci.

“Oczywiście zapewnimy pieniądze na akcję oczyszczania, w tym wywożenia śmieci i dalszego postępowania ze zniszczonym mieniem i różnego rodzaju odpadami. Ale jeśli potrzebna jest innego typu pomoc – ludzka, organizacyjna, techniczna – to prosiłbym o możliwie szczegółowe informacje. Staniemy na głowie, żeby wam pomóc nie tylko poprzez finansowanie tych bardzo wymagających przedsięwzięć”

– zadeklarował szef rządu.

W wielu miejscach następują spadki poziomu wody, ale służby wciąż uważnie kontrolują wały i infrastrukturę przeciwpowodziową. Według prognoz dziś o północy po raz pierwszy od wielu dni woda we Wrocławiu będzie poniżej stanu alarmowego.

“Za wcześnie, żeby ogłaszać koniec zagrożenia powodziowego we Wrocławiu. Presja na wały jest oczywiście obecna, ale z całą pewnością jest to jakiś moment zwrotny – przynajmniej tu, na Dolnym Śląsku”

– odniósł się do prognoz Donald Tusk.

Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w stolicy województwa dolnośląskiego odbędzie się we wtorek o 8:00. Po nim Premier wróci do Warszawy, gdzie rząd będzie składał w Sejmie informację dotyczącą działań w czasie powodzi. W sobotę Rada Ministrów ponownie pochyli się nad budżetem państwa na przyszły rok.

“Mówię tutaj o potrzebnych wydatkach związanych z naprawianiem skutków powodzi. Będziemy także chcieli zrobić pierwszą prezentację strat i przede wszystkim tego, jak wychodzić z tej zapaści w wielu miejscach i jakie projekty przygotowujemy”

– zapowiedział szef rządu.

W kolejnych dniach możliwe będą wizyty w województwach lubuskim i zachodniopomorskim, przez które przechodzi fala powodziowa.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}