W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odwołanie dyrektora Narodowego Instytutu Wolności

13.03.2024

13 marca 2024 r. Przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego Agnieszka Buczyńska odwołała Wojciecha Kaczmarczyka ze stanowiska dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Audyt przeprowadzony w instytucie dotyczył tylko jednego programu i wykazał ponad 20 nieprawidłowości i uchybień. Wkrótce minister ogłosi konkurs na dyrektora NIW-CRSO. Do tego czasu instytutem pokieruje Michał Braun.

Konferencja prasowa dot. wyników kontroli w NIW-CRSO minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, Przewodniczącej Komitetu ds. Pożytku Publicznego Agnieszki Buczyńskiej.

Efekty kontroli w NIW-CRSO

Każda próba sabotowania lub osłabienia organizacji społecznych przez polityków, którzy grali nieczysto, to w mojej ocenie bezpośredni atak na serce naszej demokracji – mówiła podczas konferencji prasowej A. Buczyńska.

Zgodnie z przepisami* Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego odwołuje dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przed upływem kadencji, w przypadku stwierdzenia działania niezgodnego z prawem, zasadami rzetelności, gospodarności i celowości.

7 lutego 2024 r. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego i Przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego Agnieszka Buczyńska wszczęła kontrolę w zakresie przeprowadzania i prawidłowości stosowania procedur konkursowych Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich PROO na lata 2018-2030 Edycja 2024.

Kontrola w NIW-CRSO badała tylko wycinek działalności tego podmiotu i wykazała działania niezgodne z prawem, zasadami rzetelności, gospodarności i celowości (przesłanki z ustawy). Stwierdzono ponad 20 nieprawidłowości i uchybień:

  • w edycji 2023 jednego z programów NIW-CRSO grantu nie otrzymała  organizacja, która zgodnie z decyzją panelu ekspertów powinna go otrzymać; to powinna być jedyna wiążącą podstawa przyznania grantu,
  • stronniczość poprzez podnoszenie lub obniżanie punktacji wybranym wnioskom,
  • przyznawanie dodatkowych punktów za aspekty, które nie podlegały ocenie,  
  • brak regulacji wewnętrznych, które dotyczyły procedur rozliczania dotacji,  
  • brak wystarczającej kontroli nad składanymi przez ekspertów oświadczeniami o bezstronności,  
  • brak procedur, które dotyczą badania konfliktu interesów ekspertów  zaangażowanych do oceny wniosków,  
  • brak kontroli rozliczania dotacji,
  • nieudokumentowane losowania ekspertów wybranych do oceny wniosków i do panelu ekspertów.

Uchybienia w rozliczaniu dotacji programów NIW - CRSO stwierdziła także kontrola prowadzona przez KPRM za rządów Premiera Mateusza Morawieckiego (wystąpienie pokontrolne z dnia 13 września 2023 r. podpisane przez Marka Kuchcińskiego). Polecono wyeliminowanie nieprawidłowości w ciągu 90 dni od dnia doręczenia wystąpienia pokontrolnego, co – jak wynika z wniosków z ostatniej kontroli - nie nastąpiło.

Organizacje społeczne stoją na pierwszej linii walki z wszelkiego rodzaju niesprawiedliwością, ubóstwem, zmianami klimatycznymi i dyskryminacją. Bez nich Polska byłaby krajem mniej solidarnym, mniej sprawiedliwym i bardziej obojętnym na losy swoich obywateli – przyznała Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego.

Sprawozdanie z kontroli: https://www.gov.pl/web/premier/kontrole-2026

Nowe władze Narodowego Instytutu Wolności

Wkrótce minister Agnieszka Buczyńska ogłosi konkurs na dyrektora NIW-CRSO. Do tego czasu instytutem pokieruje Michał Braun, doświadczony samorządowiec z ponad piętnastoletnim doświadczeniem w organizacjach pozarządowych.

Niebawem ogłoszę konkurs na stanowisko dyrektora NIW. Zasady konkursu będą jasne i dostępne publicznie. Każdy będzie mógł zapoznać się z kryteriami wyboru. Zapewniam, że przy wyborze nowego dyrektora kluczowe będzie doświadczenie w zarządzaniu w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych, a także zrozumienie dla misji i celów NIW – zapowiedziała Minister Agnieszka Buczyńska.

Michał Braun to ekspert i praktyk w dziedzinie partycypacji publicznej, samorządu i III Sektora. Od 3 stycznia 2024 zatrudniony był w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako główny koordynator w zespole obsługi merytorycznego Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Agnieszki Buczyńskiej. W styczniu pełnił funkcję przewodniczącego Rady NIW.

Absolwent Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Managerów III Sektora Collegium Civitas, 26 Szkoły Liderów Politycznych, Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego i Szkoły Reprezentacji III Sektora. Uczestnik program Young Elected Politicians Europejskiego Komitetu Regionów. Finalista nagród Innovation in Politics Award oraz EduInspirator.

W latach 2019 – 2024 pełnił  funkcję radnego w Radzie Miasta Kielce. Członek Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (wcześniej jej także jej przewodniczył) i krajowej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Michał Braun ma 39 lat.

 

*art. 6 § 2 Ustawy punkt 3 o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Dz.U. z 2017 r. poz. 1909 (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1618).

 

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}