W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opinia do projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (druk nr 76)

10.12.2024

Rada Ministrów wydała opinię do projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (druk nr 76), przedłożoną przez Ministra Rozwoju i Technologii.

Rząd z aprobatą przyjmuje podjęcie przez Senat inicjatywny legislacyjnej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zdaniem rządu, zasadnym jest wprowadzenie odpowiedzialności odszkodowawczej, jednak projekt wymaga uzupełnienia.

 

Projekt senacki wprowadza możliwość ubiegania się o odszkodowanie od gminy przez właścicieli albo użytkowników wieczystych nieruchomości, którzy w sposób legalny usytuowali ogrodzenia lub nośniki reklamowe – zakazane jednak i podlegające rozbiórce w myśl samorządowych uchwał o zasadach i warunkach sytuowania małej architektury, czyli tzw. uchwał reklamowych. Rolą tych uchwał jest wsparcie w utrzymaniu porządku i estetyki w przestrzeni publicznej. Chodzi w szczególności o dbanie, by reklamy nie zakłócały życia mieszkańcom i nie zanieczyszczały krajobrazu miejskiego, np. poprzez przysłanianie elewacji budynków.

 

Według rządu, odszkodowanie powinno być rekompensatą za konieczność dostosowania legalnych obiektów małej architektury, ogrodzeń oraz tablic reklamowych i urządzeń reklamowych do zakazów, zasad i warunków ich usytuowania, określonych w uchwale reklamowej. Należy także rozważyć zapis, aby o wysokości odszkodowania decydował starosta.

 

W opinii rządu warto również m.in. uregulować kwestię zwrotu odszkodowania od podmiotu, któremu odszkodowanie zostało wypłacone, w sytuacji stwierdzenia nieważności uchwały reklamowej.

{"register":{"columns":[]}}