Nikt i nic nie podważy solidarności Polski i Ukrainy
28.03.2024
W ramach polsko – ukraińskich konsultacji międzyrządowych Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Odbyły się także rozmowy polskich i ukraińskich ministrów. Poruszone zostały kwestie związane z pomocą wojskową dla Ukrainy oraz z rolnictwem i transportem. Premierzy Polski i Ukrainy podpisali wspólny komunikat podsumowujący polsko – ukraińskie konsultacje międzyrządowe.
Ukraina może liczyć na Polskę
Konsultacje międzyrządowe to realizacja uzgodnień z wizyty Premiera Donalda Tuska w Kijowie – pierwszej zagranicznej wizyty po objęciu stanowiska premiera.
- Niezależnie od czasami trudnych spraw i konfliktowych interesów, kończymy te rozmowy z jeszcze głębszym przeświadczeniem, że nie ma takiej siły na świecie, w Ukrainie, w Polsce, która mogłaby podważyć naszą przyjaźń, solidarność, współpracę, szczególnie w obliczu wspólnego zagrożenia, jakim jest agresja rosyjska na Ukrainę i agresywna polityka Rosji wobec całej wspólnoty europejskiej i wspólnoty Zachodu […] Rosja nie da rady w wojnie z Ukrainą tak długo, jak długo będziemy razem. I będziemy razem – mówił podczas konferencji prasowej szef polskiego rządu.
Premier Donald Tusk zaznaczył, że polskie wsparcie dla Ukrainy jest niezależne od trudnych spraw i konfliktów interesów. W obliczu rosyjskiej agresji musimy być solidarni.
– To musi być jasne dla każdego w Polsce, Ukrainie i na świecie, że nikt i nic nie podważy naszej solidarności, współpracy i przyjaźni. Obaj z Premierem Szmyhalem prezentujemy w tej kwestii identyczne stanowisko – podkreślił Donald Tusk.
Przez ostatnie miesiące Premier Donald Tusk odbył liczne spotkania z przywódcami różnych krajów i liderami Unii Europejskiej. W każdej rozmowie podkreślał jak ważne jest wsparcie dla Ukrainy, która walczy z rosyjskim agresorem.
– W kwestii wsparcia Polski dla Ukrainy, w tym wsparcia materialnego, militarnego, wyposażenia armii, pomoc finansową, pomoc dyplomatyczną, aktywność Polski, a także jeśli chodzi o proces akcesyjny Ukrainy w Unii Europejskiej czy wsparcie dla jej obecności w NATO - to wszystko jest dla nas bezdyskusyjne – mówił szef polskiego rządu.
Polski rząd murem za rolnikami
Premier Donald Tusk podkreślił podczas konferencji prasowej, że rząd polski i ukraiński szukają rozwiązań, które będą korzystne dla polskich rolników i producentów. Dodał, że w kwestii rolnictwa posunęliśmy się o krok do przodu.
– Po pierwsze, Polska przystąpiła do ofensywy dyplomatycznej w sprawie zablokowania importu rosyjskiego i białoruskiego zboża oraz innych produktów rolnych. Uzyskaliśmy efekt równoznaczny z embargiem. Czekamy jeszcze na formalną decyzję, ale jesteśmy o krok od tego, aby produkty rolne z Rosji i Białorusi zostały przez Unię Europejską obłożone cłem w wysokości 50% – poinformował Prezes Rady Ministrów.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal podziękował Donaldowi Tuskowi za te inicjatywę.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi i Sejmowi, za uchwalenie apelu do Komisji Europejskiej. Nasz głos został usłyszany w Brukseli. Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie cła do 50% na produkcję rolną z Rosji i Białorusi. I to powstrzyma ten handel. Oczekujemy na podjęcie takiej decyzji przez Radę Unii Europejskiej – podkreślił Premier Ukrainy D. Szmyhal.
Szef polskiego rządu zapowiedział również, że w relacjach polsko-ukraińskich znajdą zastosowanie rozwiązania, które zostały wykorzystane do ochrony rynku rumuńskiego i bułgarskiego.
– Szukamy i jesteśmy bliscy rozwiązań. Dotyczy to ilości produktów, które mogą napłynąć do Polski. Jesteśmy bliscy rozwiązań tak, żeby tranzyt, który przebiega przez Polskę nie zakłócał polskiego rynku – mówił podczas konferencji Premier Polski.
Wspólne rozwiązania dla transportu
Premier Donald Tusk podkreślił, że rząd wypracował porozumienie z przewoźnikami. Dzięki temu zakończone zostały protesty na drogowych przejściach granicznych. Będziemy nadal prowadzić dialog ze stroną ukraińską w tym obszarze.
– Chodzi o to, żeby możliwości działania dla polskich i ukraińskich przewoźników były na tym samym poziomie wymagań. Muszą być te same okoliczności tak, żeby nie było nieuczciwej konkurencji – podkreślił szef polskiego rządu.
Donald Tusk zaapelował do polskich rolników, przewoźników i kierowców o zauważenie wysiłków, jakie podjął polski i ukraiński rząd oraz zrozumienie, że przyszłość jest we wspólnocie interesów polsko-ukraińskich.
– Żeby nikt w żaden sposób nie pozwolił Rosji, innym wrogom czy przeciwnikom podzielić nas zarówno w Ukrainie czy w Polsce oraz pomiędzy Ukrainą i Polską – mówił D. Tusk.
Dalsze plany współpracy polsko-ukraińskiej
Szefowie rządu Polski i Ukrainy podpisali w Warszawie wspólny komunikat podsumowujący polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Zawiera on ustalenia w kwestii dwustronnych relacji i dalszych planów obu krajów.
- Przed chwilą podpisaliśmy wspólne oświadczenie, w którym określiliśmy nasze dwustronne relacje i dalsze plany. Ukrainę i Polskę łączą wspólne interesy i wspólna przyszłość, pokojowa przyszłość. Połączone w duchu polityki nowego pragmatyzmu. Znajdziemy wspólne punkty i skupimy się na najważniejszym - obronie naszych obywateli. Jednocześnie wzmocnimy się wzajemnie dla zwalczania agresji rosyjskiej – podkreślił Premier Ukrainy.
Premierzy D. Tusk i D. Szmyhal omówili także kwestie związane z ochroną dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Tematem rozmów były również dwie misje handlowo-przemysłowe. Szefowie rządu Polski i Ukrainy ustalili, że odbędą się one w Kijowie.
Materiały
Stenogram oświadczenie Premiera Donalda Tuska - polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządoweStenogram_oświadczenie_Premiera_Donalda_Tuska_-_polsko-ukraińskie_konsultacje_międzyrządowe.pdf 0.12MB Joint Communiqué summarizing the Polish-Ukrainian intergovernmental consultations
Wspólny_komunikat_podsumowujący_polsko–ukraińskie_konsultacje_międzyrządowe.pdf 1.46MB