Podkarpacka Dolina Wodorowa powstanie w Rzeszowie. Premier: Polska może stać się hubem wodorowym
18.05.2021
– Przed nami dekada zmian, która niewątpliwie ma szansę wzmocnić nasze państwo we wszystkich jego zakątkach i regionach. Taki jest nasz plan dla Rzeszowa i Podkarpacia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki prezentując plan stworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Szef rządu oprócz Podkarpacia odwiedził także Małopolskę, gdzie spotkał się m.in. z władzami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Zaznaczył, że polską służbę zdrowia czeka gruntowna przebudowa.
W perspektywie dekady i kolejnych lat Polska może stać się hubem wodorowym
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zwrócił uwagę jak ważna jest transformacja klimatyczna i energetyczna naszego kraju:
– Transformacja klimatyczna i energetyczna niesie w sobie dodatkowe szanse i możliwości rozwoju dla regionów. Wśród wielu elementów tej transformacji, jednym z podstawowych jest to, na czym obecnie najbardziej rozwinięte państwa świata zaczynają się koncentrować – chodzi o gospodarkę wodorową i transformację uwzględniającą wodór – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem Polska może stać się hubem wodorowym w perspektywie dekady i kolejnych lat. Podkarpacka Dolina Wodorowa ma być jedną z pięciu, które zgodnie z planami rządu powstaną w Polsce.
Rozwój gospodarki wodorowej pozwoli osiągnąć z biegiem lat neutralność klimatyczną
Dzięki dolinom wodorowym, wraz z biegiem lat, Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną i utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki.
– Jesteśmy liderem produkcji wodoru. Mamy 5. miejsce na świecie i 3. w Europie. Takie możliwości zobowiązują i pokazują, że mamy w naszym kraju wypracowane kompetencje. – powiedział premier i podkreślił, że stworzenie pięciu dolin wodorowych w Polsce będzie głównymi ogniwami łańcucha gospodarki wodorowej: – To wielkie plany, ale chcemy mierzyć wysoko, bo wodór ma szansę być paliwem przyszłości.
Wiele rozwiniętych państw pracuje nad jak największym rozpowszechnieniem technologii opartych na odnawialnych źródłach energii. Wodór w sektorze przemysłowym znajduje dużo przydatnych zastosowań.
– Potęgi gospodarcze, takie jak Japonia, USA, Niemcy czy Chiny również stawiają na wodór. Nawiązujemy więc współpracę z liderami w tej dziedzinie. Autobusy czy ciężarówki napędzane wodorem to realne plany gospodarcze, to także wielka szansa na czyste powietrze – zaznaczył premier.
Niskoemisyjne biopaliwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem w wielu krajach na świecie. Poprzez tworzenie dolin wodorowych, ogromne szanse na rozwój w tej dziedzinie ma także Polska. Wodór jest najczęściej występującym pierwiastkiem na Ziemi i należy do grupy najczystszych biopaliw.
Specjalne programy i środki z budżetu państwa na rozwój gospodarki wodorowej
Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia zaznaczył, że rząd chce przeznaczyć środki z budżetu państwa na specjalne programy, które będą wiązały się z rozwojem kompetencji wodorowych. Podkreślił także, że:
– Przez ostatnie lata zwiększyliśmy wydatki na ochronę środowiska. W latach 2015-2020 wzrosły o 40 proc. W Polskim Ładzie dajemy mocne zielone światło dla lepszego gospodarowania energią. Dzisiejszy kongres w Rzeszowie to bardzo ważny krok w budowie całego ekosystemu gospodarki wodorowej.
Dolina Wodorowa w Rzeszowie to ogromna szansa na rozwój miasta i całego Podkarpacia. Zwiększenie potencjału gospodarczego tego regionu będzie wiązać się nie tylko z rozwojem nowych technologii, ale także czystym powietrzem i dodatkowymi, dobrze płatnymi miejscami pracy.
W Polskim Ładzie kładziemy nacisk na służbę zdrowia
Polską służbę zdrowia czeka gruntowna przebudowa. Wspomniał o tym premier Mateusz Morawicki podczas wizyty w woj. małopolskim, gdzie spotkał się z władzami Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. – Pandemia COVID-19 pokazała całemu światu i Polsce jak kruche są systemy służby zdrowia. Dlatego właśnie w Polskim Ładzie kładziemy nacisk na służbę zdrowia. Chcemy poszerzyć możliwości polskiej medycyny – zaznaczył premier. Zapowiedział jednocześnie, że już wkrótce rząd ma zamiar znieść limity do specjalistów, podnieść wynagrodzenia pracowników, a także zainwestować w nowoczesny sprzęt medyczny. – Jestem przekonany, że już w ciągu najbliższego roku Polacy dostrzegą zmiany na lepsze. Nasza determinacja, aby poprawić funkcjonowanie służby zdrowia jest na najwyższym możliwym poziomie – powiedział szef rządu apelując tym samym, aby Polacy rejestrowali się na szczepienia i szczepili się, bo tylko tak możemy uzyskać odporność zbiorową i nie dopuścić do kolejnej fali pandemii COVID-19.
Polskie firmy przetrwały trudny czas pandemii dzięki rządowemu wsparciu
Nie tylko służba zdrowia dotkliwie odczuła skutki pandemii. Poszkodowane zostały także polskie firmy, które dzięki wsparciu rządu przetrwały ten trudny czas. Podczas wizyty premiera w firmie Dragon w woj. małopolskim, zajmującej się produkcją produktów chemicznych przeznaczonych dla budownictwa oraz gospodarstw domowych, szef rządu podkreślił, że wielu przedsiębiorców korzystało z pomocy w ramach Tarcz. Firma Dragon ta działa na rynku polskim, ale także sprzedaje produkty na rynkach zagranicznych. Przy tej okazji premier zaznaczył, że: – Eksport jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Będziemy wspierać polskich przedsiębiorców na wszystkich rynkach – w szczególności na tych europejskich. Dodał także, że wyniki polskiej gospodarki są dobre biorąc pod uwagę trudny rok.