Polacy zadecydują w referendum o najważniejszych sprawach dla kraju
14.08.2023
Polacy mają prawo decydować o swojej przyszłości i o ważnych sprawach ich dotyczących. Dlatego Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła uchwałę w sprawie wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum. 15 października 2023 r. to planowana data referendum. Na karcie obywatele zobaczą cztery pytania. To kluczowe sprawy, które dotyczą naszego kraju. Przy odpowiedniej frekwencji, będzie miało ono charakter wiążący. Dokument trafi teraz do Sejmu.
Rząd wsłuchuje się w głos Polek i Polaków. Dlatego kontynuuje rozmowy z obywatelami o przyszłości Polski i dalszych działaniach rządu. Naród ma prawo w drodze referendum ukierunkować politykę państwa. Kwestie poruszone w pytaniach referendalnych dotykają najważniejszych tematów, które pojawiają się w debacie publicznej. Mają one również znaczenie dla całego naszego kraju – strategiczne gałęzie gospodarki, polityka społeczna i bezpieczeństwo są tematami najwyższej wagi.
Pytania referendalne
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
To społeczeństwo powinno decydować o majątku narodowym. Podczas kryzysów to narodowość kapitałów pozwala decydować o tym, jak nimi się zarządza. Dlatego rząd inwestuje w duże państwowe koncerny strategiczne, które gwarantują obywatelom bezpieczeństwo w różnych obszarach.
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
Od 2017 r. rząd obniżył wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Spełnił obietnicę złożoną wyborcom. Jednocześnie rozbudowaliśmy wsparcie dla seniorów. Przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem.
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
Przeznaczamy rekordowe środki na obronność. Zbudowaliśmy też zaporę na granicy z Białorusią, żeby zabezpieczyć nasz kraj przed działaniami hybrydowymi Mińska i Moskwy. Musimy być pewni, że Polska będzie bezpieczna i w przyszłości. To Polacy decydują o swoich granicach i swoim bezpieczeństwie.
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Chcemy, aby decyzję w sprawie nielegalnej migracji podjęli Polacy. Dzięki temu wszyscy obywatele będą mogli osobiście zadecydować, czy popierają przymusową relokację migrantów. Nielegalna migracja, to ogromne zagrożenie dla polskich rodzin, dla bezpieczeństwa, dla spokoju, dla normalności.