Polski Ład tematem przewodnim kolejnego posiedzenia Rady Doradców Politycznych
09.06.2021
Rada Doradców Politycznych już po raz kolejny spotkała się by porozmawiać na tematy dotyczące rozwoju naszego kraju. Członkowie Rady omawiali strategię wdrażania projektów w ramach Polskiego Ładu. Poruszyli kwestię m.in. korzystnych zmian podatkowych, odbudowy służby zdrowia czy wsparcia dla rodzin oraz seniorów.
Polski Ład – rozwój i odbudowa polskiej gospodarki
Polski Ład to dobry i skuteczny plan odbudowy i rozwoju naszej gospodarki po pandemii COVID-19. Jednym z jego kluczowych projektów są zmiany podatkowe. Skorzysta na nich 18 mln Polaków. Dodatkowo rząd przeznaczy więcej środków na służbę zdrowia, a także zniesie limity przyjęć do specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny. Wesprze także rodziny, samorządowców i rolników.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/premier/10-projektow-na-100-dni---premier-przedstawil-harmonogram-wdrazania-polskiego-ladu
Rada Doradców Politycznych – ponad 20 specjalistów z różnych dziedzin
Rada Doradców Politycznych to organ doradczy Prezesa Rady Ministrów. W murach Kancelarii Premiera powołanie w skład Rady w marcu 2021 r. otrzymało 21 osób. To specjaliści różnych dziedzin, doświadczeni zarówno w pracy w parlamencie, jak i samorządzie. Przewodniczącym jest poseł i były minister energii Krzysztof Tchórzewski. Sekretarzem natomiast poseł i sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Krzysztof Kubów. W skład Rady wchodzą także:
Waldemar Andzel, Marek Ast, Bożena Borys-Szopa, Witold Czarnecki, Zbigniew Hoffmann, Henryk Kowalczyk, Bartosz Kownacki, Leonard Krasulski, Piotr Król, Marek Kuchciński, Krzysztof Lipiec, Ewa Malik, Anna Paluch, Zdzisław Sipiera, Marek Suski, Wojciech Szarama, Janusz Śniadek, Robert Telus, Wojciech Zubowski.
Głowne zadania Rady Doradców Politycznych
Do głównych zadań Rady Doradców Politycznych należy dokonywanie oceny sytuacji polityczno-ekonomicznej kraju – w szczególności w sytuacjach kryzysowych. Oprócz tego członkowie Rady zajmują się przedstawianiem propozycji, ocen i opinii dotyczących celów politycznych i strategicznych rozwoju kraju oraz kierunków polityki wewnętrznej i zewnętrznej – w celu zapewnienia wzrostu pozycji międzynarodowej Polski oraz zamożności jej obywateli.
Udział w pracach Rady jest nieodpłatny – jej członkowie nie otrzymają wynagrodzenia.