Pomoc dla ofiar powodzi i branży turystycznej
23.09.2024
Podczas poniedziałkowego posiedzenia sztabu kryzysowego w Warszawie Premier Donald Tusk poinformował, że członkowie Rady Ministrów pracują intensywnie nad zmianami ustawowymi, które mają pomóc powodzianom. Rząd przekaże informację o podjętych działaniach podczas najbliższego posiedzenia Sejmu. Donald Tusk przedstawił także optymalne rozwiązanie zapewniające tymczasowe schronienie osobom poszkodowanym – część z nich zamieszka w pobliskich hotelach i ośrodkach wczasowych. Kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem Premiera odbędzie we wtorek wieczorem we Wrocławiu.
Intensywne prace Rady Ministrów
Premier Donald Tusk wziął udział w kolejnym posiedzeniu sztabu kryzysowego. Tym razem spotkanie odbyło się w formule wideokonferencji w Kancelarii Premiera. Szef rządu zapowiedział, że we wtorek 24.09 podczas posiedzenia sztabu we Wrocławiu przekaże ważne informacje.
“Jutro wieczorem we Wrocławiu zaprezentujemy zmiany ustawowe. W środę późnym popołudniem będziemy wygłaszali informację w Sejmie na temat sytuacji powodziowej”
– zapowiedział Prezes Rady Ministrów.
Poszczególni ministrowie pracują właśnie nad zmianami ustawowymi, które ułatwią proces odbudowy zniszczonych przez powódź terenów.
Donald Tusk potwierdził także, że podpisał nominację dla Ministra Marcina Kierwińskiego, który będzie członkiem Rady Ministrów odpowiedzialnym za koordynację akcji odbudowy.
Schronienia tymczasowe w lokalnych hotelach i ośrodkach wczasowych
Powodzianie, którzy nie mogą wrócić do swoich domów, będą mogli zamieszkać w pobliskich hotelach i ośrodkach wczasowych.
“Musimy zracjonalizować nasze działania wszędzie tam, gdzie potrzebne są mieszkania zastępcze i gdzie są do dyspozycji w pobliżu hotele”
– wyjaśniał Donald Tusk.
Państwo zapłaci za pobyt osób, które potrzebują schronienia.
“Znajdziemy środki, tak aby hotele i ośrodki wczasowe, które nie zostały uszkodzone, mogły służyć jako tymczasowe miejsca zamieszkania dla wszystkich, którzy stracili mieszkanie”
– zapewnił Premier.
Zaletą tego rozwiązania jest zapewnienie równocześnie wsparcia dla właścicieli ośrodków i hoteli, którzy muszą mierzyć się z odwoływaniem rezerwacji przez turystów. Koszty opłacenia pobytu powodzian w tych miejscach nie powinny być większe niż te wynikające z instalacji tzw. mieszkań kontenerowych.
Apel o przekazywanie wyłącznie sprawdzonych i rzetelnych informacji
W przestrzeni publicznej wciąż rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje, których celem jest wprowadzenie chaosu i dezinformacji.
Premier przypomniał, że szczególnej rzetelności wymaga podawanie danych dotyczących ofiar żywiołu. Wszelkie przekazy medialne powinny opierać się na informacjach potwierdzonych przez policję, która podaje, że śmierć w wyniku powodzi poniosło 7 osób, a za zaginioną uważa się jedną osobę.
“Sianie paniki to jest naprawdę ciężki grzech i to bardzo szkodzi akcji pomocowej, budowie zaufania do służb i w ogóle atmosferze, która i tak jest ciężka tam na miejscu, gdzie do tych dramatów doszło”
– podkreślił Donald Tusk.
Szef rządu poprosił także o wstrzymanie się od niepopartych rzetelną analizą spekulacji dotyczących pracy Wód Polskich i obsługi zbiorników.
“Szczegółowo przebadamy każdą minutę działania. Będzie w interesie państwa polskiego i nas wszystkich prześledzenie, czy gdzieś coś zawiodło. Ale to musimy zostawić fachowcom”
– zaapelował Prezes Rady Ministrów.
Proces sprawdzania, czy wszystkie procedury zostały zachowane i gdzie dopuszczono się ewentualnych zaniedbań, będzie transparentny.
Dostęp do wody pitnej
W ramach akcji pomocowej służby zorganizowały również transport wody pitnej na tereny popowodziowe.
“Musimy mieć stuprocentową pewność, że wszędzie ta woda jest dostępna”
– zaznaczył Donald Tusk.
Premier wyraził oczekiwanie, że służby będą informować w jak najbardziej efektywny sposób, jaką wodę można pić. Apelujemy do mieszkańców, by pilnie słuchali komunikatów służb sanitarno-epidemiologicznych.