Powołanie Pełnomocnika Rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy
02.04.2022
1 kwietnia 2022 r. premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra Pawła Szefernakera na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Powołanie nowego pełnomocnika wzmocni koordynację dotychczasowej pracy urzędów wojewódzkich oraz działań poszczególnych resortów zaangażowanych w udzielanie pomocy osobom szukającym w Polsce schronienia przed wojną na Ukrainie.
Od momentu napaści Rosji na Ukrainę działania rządu opierały się przede wszystkim na pracy urzędów wojewódzkich oraz służb mundurowych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Decyzja o powołaniu na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera pozwoli w płynny sposób kontynuować dotychczasowe działania oraz podejmować kolejne inicjatywy.
Jednym z zasadniczych zadań nowego pełnomocnika będzie koordynacja i realizacja działań na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy pomiędzy poszczególnymi resortami.
Istotna część nowych i przyszłych zadań administracji rządowej oraz samorządowej wynika bezpośrednio z przybycia uchodźców. Zadaniem pełnomocnika będzie także współpraca z samorządami i organizacjami pozarządowymi.
2 kwietnia 2022 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się konferencja rzecznika rządu i nowego pełnomocnika poświęcona sprawom bieżącym.
Powołanie specjalnych zespołów międzyresortowych
Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie polski rząd opracował gotowe scenariusze uwzględniające dużą grupę ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Działania te umożliwiły utworzenie punktów recepcyjnych w kilka dni po rozpoczęciu konfliktu.
Premier Mateusz Morawiecki powołał w lutym 2022 roku także dwa ważne zespoły międzyresortowe: ds. przyjęcia uchodźców napływających z Ukrainy oraz ds. przyjęcia przez Polskę rannych z terytorium Ukrainy. Do ich kluczowych zadań należą:
- bieżąca ocena poziomu napływu uchodźców z terytorium Ukrainy i ocena jego wpływu na bezpieczeństwo wewnętrzne w Polsce,
- monitorowanie stanu przygotowania administracji rządowej i samorządowej do przyjęcia uchodźców przybywających z Ukrainy z powodu działań wojennych z uwzględnieniem osób rannych i poszkodowanych,
- analiza działań podejmowanych przez społeczność międzynarodową w związku z kryzysem na Ukrainie,
- przedstawianie propozycji rozwiązań w zakresie organizacji przewozu uchodźców z Ukrainy,
- analiza potrzeb oraz możliwości zapewnienia uchodźcom niezbędnej pomocy i legalizacji ich pobytu, przyznania odpowiedniego statusu i integracji.
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller