Premier: CBA jest niezbędną instytucją prawidłowo funkcjonującego państwa
09.06.2021
9 czerwca obchodzimy 15. rocznicę utworzenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Od 2006 roku Biuro zabezpieczyło mienie w wysokości ponad 1,5 mld zł. Podczas uroczystości, które odbyły się na placu przed Belwederem, premier Mateusz Morawiecki podziękował funkcjonariuszom za ich codzienną pracę. Podkreślił też, że wszystkie działania CBA uczyniły Polskę lepszą i sprawniejszą.
Równo 15 lat temu zaczęło funkcjonować Centralne Biuro Antykorupcyjne, które ma status służby specjalnej. Powołane zostało do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym. Zwalcza działalności godzące w interesy ekonomiczne państwa.
– CBA jest do dziś niezbędną instytucją prawidłowo funkcjonującego państwa. Myślę, że jego utworzenie, profesjonalizacja i ciągłe działanie jest kluczem do naprawy Polski. Dziś, jako premier, a kiedyś były minister finansów, mogę powiedzieć, że CBA było i jest warunkiem dostatniego państwa – szczęśliwego, sprawiedliwego i sprawnego. CBA wpływa bowiem na jakość życia publicznego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Odpowiedzialna praca funkcjonariuszy
Centralne Biuro Antykorupcyjne nie będzie funkcjonować bez dobrze przeszkolonej kadry oficerów i funkcjonariuszy. Dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników Biura prowadzone są liczne działania, które mają na celu przestrzegania prawa. Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości na placu przed Belwederem w Warszawie skierował wyjątkowe podziękowania dla wszystkich pracowników.
– W imieniu całego rządu wyrażam ogromne słowa uznania i dziękuję za Waszą ofiarną, odważną i profesjonalną służbę. Bez niej nie byłoby cudu gospodarczego – jak mówią przedsiębiorcy – podkreślił szef rządu.
Nowy sztandar z patronem służby – Archaniołem Gabrielem
Podczas uroczystości przekazano sztandar dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sztandar jednoczy wszystkich pracowników Biura ze wspólnym ideałem sumiennej pracy na rzecz ojczyzny.
W wielu formacjach służb widać tradycję w doborze na patronów archaniołów i świętych. Przykładem są Archanioł Michał jako patron Policji, a św. Mateusz Ewangelista – Straży Granicznej. Ze względu na ich przeznaczenie do zadań wymagających szczególnej siły, Archaniołowie są przykładem pokory i służby. Archanioł Gabriel został wybrany na patrona CBA, ponieważ jego imię z języka hebrajskiego tłumaczymy – „Bohater Boży”. Oznacza to rodzaj posługi, która jest szlachetna, dobra i przeciwstawia się złu.
Działania CBA – kontrola, dochodzenie i śledztwo
Rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw to niektóre zadania Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Czynności te kierowane są przeciwko działalności instytucji państwowych, samorządu terytorialnego oraz osób pełniących funkcje publiczne. Sprawdzane są wszystkie działania, które mogą być uzyskane kosztem Skarbu Państwa.
CBA jako jedyna służba specjalna w Polsce kontroluje oświadczenia majątkowe lub oświadczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej osób pełniących funkcje publiczne. Biuro weryfikuje także oświadczenia o braku konfliktu interesów.
Ujawnia również przypadki nieprzestrzegania procedur określonych przepisami prawa, tj.:
- prywatyzacja i komercjalizacja,
- wsparcie finansowe,
- zamówienia publiczne,
- rozporządzania mieniem jednostek sektora finansów publicznych, jednostek otrzymujących środki publiczne, przedsiębiorców z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego,
- przyznawanie koncesji, zezwoleń, zwolnień podmiotowych i przedmiotowych, ulg, preferencji, kontyngentów, plafonów, poręczeń i gwarancji bankowych.
– Od samego początku III Rzeczpospolitej Polskiej toczyły się dwie zmory. Jedna była widoczna gołym okiem i spędzała sen z powiek – to było bezrobocie. A druga zmora była tylko częściowo widoczna, niedostrzegana, albo udawano, że jej nie ma - tą zmorą była korupcja. Był to „rak korupcji”, który toczył życie gospodarcze, społeczne i polityczne w III Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że te dwa problemy III Rzeczpospolitej, czyli bezrobocie i korupcja, były warunkiem naprawy niedoskonałości tworzonego przez nas państwa.