W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: Dolnośląska Dolina Wodorowa przyczyni się do rozwoju naszej gospodarki

09.09.2021

Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego ws. utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Pierwszą, Podkarpacką Dolinę Wodorową zainaugurowano 18 maja 2021 r. w Jasionce. Docelowo w Polsce planowane jest utworzenie pięciu takich przedsięwzięć. Dzięki nim, wraz z biegiem lat, Polska może osiągnąć neutralność klimatyczną i utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej Dolnośląskiej Dolinie Wodorowej.

Doliny wodorowe dadzą impuls do rozwoju nowych inwestycji

Premier Mateusz Morawiecki, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wziął udział w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego ws. utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej:

Bardzo się cieszę, że dziś na Dolnym Śląsku, możemy zainicjować powstanie już drugiej w Polsce doliny wodorowej. Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – Jestem przekonany, że Dolnośląska Dolina Wodorowa – jedna z pięciu, które chcemy utworzyć w Polsce – dobrze przysłuży się do rozwoju technologicznego naszej gospodarki – dodał.

Polska stoi przed wyzwaniem budowy nowego systemu energetycznego i gospodarki opartej o niskoemisyjne źródła energii, aby wypełnić krajowe i europejskie cele klimatyczne. Wodór może odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej Polski, dając impuls nowym inwestycjom.

Doliny wodorowe w Polsce

Doliny wodorowe to innowacyjne przedsięwzięcia, które powstają w miejscach mających odpowiednie zasoby przemysłowe i naturalne. Jak podkreślił szef rządu:

– Na drodze pomiędzy nośnikami emisyjnymi do zeroemisyjnych potrzebujemy wodoru. Jest on ważnym elementem produkowanym także w Polsce. Nasz kraj jest piątym na świecie producentem wodoru.

Pierwszą dolinę wodorową zainaugurowano 18 maja 2021 r. w Jasionce, podpisując list intencyjny na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Docelowo w Polsce planowane jest utworzenie 5 takich przedsięwzięć w różnych częściach naszego kraju.

Korzyści płynące z utworzenia dolin wodorowych w Polsce

Priorytetem podmiotów działających w ramach dolin wodorowych będzie prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, zwracając szczególną uwagę na potencjał gospodarczo-naukowy danego regionu. Wodór może być wykorzystany m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej, rolnictwie, zielonej chemii, a także w zielonym górnictwie i hutnictwie, Równie ważnym zadaniem do wypracowania w ramach dolin, będzie wsparcie dla rozwoju odnawialnych źródeł energii, zarówno w kwestii zagospodarowania nadwyżek tej energii jak i technologii jej magazynowania.

Doliny wodorowe wiążą świat biznesu z nauką

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, bardzo ważnym jest, żebyśmy w technologie wodorowe zaangażowali się razem z partnerami, którzy mają doświadczenie w wykorzystaniu ich do produkcji niskoemisyjnych i zeroemisyjnych źródeł energii. Dodał również, że:

– Dzisiaj tutaj, podobnie jak kilka miesięcy temu na Podkarpaciu, inicjujemy pewnego rodzaju klaster. Dolina wodorowa to powiązania pomiędzy instytucjami świata biznesu, gospodarki, ale także uczelni i samorządów.

Dolnośląska Dolina Wodorowa będzie miała ogromny potencjał, ponieważ w jej tworzeniu będą uczestniczyć ważne podmioty ze świata biznesu i nauki. Inicjatorami jej powołania są:

  • KGHM Polska Miedź S.A. – jedna ze strategicznych spółek Skarbu Państwa, mająca główną siedzibę na Dolnym Śląsku;
  • Grupa Azoty S.A. – największy producent wodoru w Polsce;
  • Politechnika Wrocławska;
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;
  • Uniwersytet Wrocławski;
  • szczególną rolę w całym procesie odgrywa również Agencja Rozwoju Przemysłu, będącą koordynatorem procesu tworzenia dolin wodorowych w Polsce.

Jednym z kluczowych celów powstania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej jest integracja podmiotów z różnych sektorów, wokół których powstanie sieć powiązań gospodarczych z dostawcami, podwykonawcami i kooperantami. W szczególności mowa o:

  • uczelniach;
  • instytutach badawczych;
  • start-upach;
  • klastrach;
  • firmach wdrożeniowych;
  • jednostkach samorządu terytorialnego;
  • dużych spółkach Skarbu Państwa.

Doliny wodorowe to szansa na powstanie wielu nowych miejsc pracy. To także ogromna szansa na rozwój nie tylko regionu, w którym powstaną, ale także całej Polski.

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}