W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: dzisiaj Stadion Śląski staje się mekką polskich lekkoatletów

25.08.2020

Od lat Stadion Śląski w Chorzowie jest miejscem wielkich sportowych emocji i triumfów Polaków. To jednak nie tylko nowoczesny obiekt piłkarski, ale również największa arena lekkoatletyczna w Polsce. Właśnie dlatego Stadion Śląski zyskał status Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, lekkoatletyka – królowa sportu – jest bardzo ważną dyscypliną dla wszystkich Polaków. Od teraz stadion w Chorzowie będzie jednym z kluczowych miejsc dla naszych lekkoatletów.

Premier na stadionie.

Tak jak różne dyscypliny mają swoje bardzo charakterystyczne sanktuaria sportowe – w Katowicach niedaleko stąd Spodek to takie główne miejsce polskich siatkarzy, z kolei Stadion Narodowy to bardzo ważne miejsce dla polskich piłkarzy – tak tutaj Stadion Śląski, który widział tyle polskich zwycięstw, od teraz będzie jednym z naczelnych miejsc dla polskich lekkoatletów – powiedział szef rządu.

Największa w Polsce arena lekkoatletyczna

Stadion Śląski w Chorzowie posiada bogatą historię. Powstał w 1956 roku i był wtedy największym obiektem sportowym w Polsce – na trybunach mogło zasiąść ok. 80 tys. kibiców. Pomimo tego, że pierwszy mecz piłkarski rozegrany pomiędzy Polską a NRD zakończył się porażką, to w późniejszych latach na stadionie nie brakowało triumfów polskich sportowców. Dowodem na ilość emocji towarzyszących kibicom odwiedzających stadion w Chorzowie jest nieoficjalna nazwa, którą zyskał stadion – Kocioł Czarownic.

Stadion Śląski w Chorzowie to jednak nie tylko nowoczesny obiekt piłkarski, ale także największa w Polsce arena lekkoatletyczna. Od lat odbywają się tu zmagania najlepszych lekkoatletów – w tym między innymi Memoriał Janusza Kusocińskiego. Od teraz obiekt mieszczący się na terenie Parku Śląskiego zyskał status Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Lekkoatletyka, ta królowa sportu, jest bardzo ważna dla wszystkich Polaków. Jestem przekonany, że tutaj na Stadionie Śląskim – w sercu Śląska, Polacy będą świętowali kolejne triumfy – dodał premier.

Zmagania lekkoatletyczne podczas 66. Memoriału Janusza Kusocińskiego w Chorzowie

Data ogłoszenia obiektu w Chorzowie Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym nie jest przypadkowa. Dziś wystartował 66. Memoriał Janusza Kusocińskiego – znakomitego polskiego sportowca.

Mam honor zainaugurować 66. Memoriał Janusza Kusocińskiego. Ten wspaniały człowiek, wielki sportowiec i Polak brał udział w kampanii wrześniowej, a później Niemcy zamordowali go w Palmirach, bo wiedzieli, że uosabia zwycięstwo – powiedział podczas inauguracji turnieju szef rządu.

Kariera sportowa naszego świetnego lekkoatlety rozpoczęła się od piłki nożnej. Następnie Janusz Kusociński zajął się bieganiem. Odniósł zwycięstwo podczas zawodów robotniczych i na stałe związał się z lekkoatletyką.

W 1932 roku zdobył złoty medal olimpijski, a także pobił rekord w biegu na 10 tys. metrów. Kontuzja oraz wybuch II wojny światowej uniemożliwiły polskiemu mistrzowi start w kolejnych Igrzyskach Olimpijskich.

W czasie wojny Janusz Kusociński wstąpił do wojska, aby walczyć w obronie naszego kraju. W 1940 roku został aresztowany przez Gestapo, a następie rozstrzelany w Puszczy Kampinoskiej.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}