Premier: Ideały „Solidarności” są żywe w polityce naszego rządu
31.08.2022
Powstanie „Solidarności” i podpisanie porozumień sierpniowych stało się początkiem przemian z 1989 r. Szef polskiego rządu wziął udział w uroczystościach upamiętniających 42. rocznicę porozumień sierpniowych. Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości zwrócił się do zebranych gości – „Dziękuję Solidarności, dziękuję wszystkim ludziom tamtej epoki za wywalczenie naszej solidarności, naszej wolności i naszej niepodległości.”
Odwaga ponad strach
42 lata temu powstał ruch, który bez wylewu krwi obalił wielki, potężny system. Bohaterowie NSZZ „Solidarność” wykazali się niebywałą odwagą. To oni stanęli w obronie praw pracowniczych. To właśnie im zawdzięczamy dzisiaj naszą wolność.
- Siedząc tutaj widziałem, że hasłem pewnie zarządu regionu, jak rozumiem, jest “bez strachu, ale z rozwagą” pożyczone z hasła gdańskiego “nec temere, nec timide”. Taka była “Solidarność” - bez strachu, ale z rozwagą. Tacy byli robotnicy sierpnia. Dzieło, które wtedy rozpoczęli, przyczyniło się do skruszenia wielkiego, potężnego systemu.
Krwawa pierwsza rocznica
2 lata po strajkach sierpniowych Polacy wyszli na ulicę, aby uczcić pierwszą rocznicę tych pamiętnych dni. Trwał stan wojenny. Władza komunistyczna postanowiła rozprawić się z demonstrantami. Na kartach historii szczególnie zapisała się demonstracja w Lubinie. Za ten krwawy czas władza komunistyczna nigdy nie odpowiedziała.
„Już bardzo wkrótce po tej dacie, po tych pamiętnych dniach sierpniowych, 2 lata później już w czasie czarnej nocy stanu wojennego, na ulice wielu miast Polski, na wezwanie “Solidarności” wyszli Polacy. Wyszli szczególnie tłumnie. Wyszli, żeby zamanifestować tę pierwszą trwającą w czasie stanu wojennego rocznicę tych wielkich dni nadziei i chwały” – powiedział premier.
Bohaterowie współczesnych czasów
W 1980 r. działacze „Solidarności” zmagali się z niewolą Rosji sowieckiej. Dzisiaj to Ukraina padła ofiarą agresji rosyjskiej. Robimy wszystko, aby wspomóc naszego wschodniego sąsiada w tej walce.
„Tak, jak wtedy rozpoczęte zostało dzieło zrzucania kajdanów niewoli Rosji sowieckiej, tak dziś trzeba też wspomnieć w tym momencie o innych naszych bohaterach, bohaterach współczesności. O ukraińskich żołnierzach, cywilach, którzy walczą o wolność na Ukrainie, o wolność waszą i naszą. Ukraina nie może paść. To dlatego Polska, Polacy, rząd polski, społeczeństwo polskie robi wszystko, aby naszym sąsiadom w tej walce pomóc” – zapewnił premier.
„Solidarność” żywa w polityce rządu
Po wywalczeniu przez Polskę wolności, ideały „Solidarności” odłożono na bok. To właśnie obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości nadał im nowe życie. Dzisiaj, w obliczu największego kryzysu od co najmniej 30 lat, dbamy przede wszystkim o najsłabszych. Do naszych sukcesów zaliczamy:
• dwukrotne obniżenie podatków w tym roku,
• dwa razy wyższa płaca minimalna, w porównaniu do 7 lat temu,
• najniższe w historii Trzeciej Rzeczypospolitej bezrobocie.
Jest to efekt współpracy z „Solidarnością”.
„Myślę, że trzeba oddać hołd rządom Prawa i Sprawiedliwości - tym krótkim w 2005-2007 roku i później od 2015 roku - kiedy doszło do odwrócenia pewnych schematów, do pozbycia się tamtej złej woli lub braku woli zmiany ówczesnej rzeczywistości i wsłuchania się w głos Polaków, głos ludzi pracy” – oświadczył premier.