W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier: Jesteśmy tutaj dla ludzi

15.10.2024

Minął rok od wyborów 15 października 2023 roku. Przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów Premier Donald Tusk zwrócił się do wyborców dziękując im za okazane zaufanie. Premier podziękował także ministrom i ich współpracownikom za ciężką pracę w ciągu ostatniego roku. Wspólne działania na rzecz kraju i zmiany na lepsze to jedne z kluczowych celów tego rządu.

Premier Donald Tusk podczas posiedzenia Rady Ministrów

Dokładnie rok temu miliony Polek i Polaków zadecydowało za nową, lepszą wizją Polski. Ich poświęcenie i troska o losy kraju była szczególnie widoczna przed lokalami wyborczymi, które do późnych godzin nocnych były otwarte dla głosujących.

“To nie my jesteśmy bohaterami tego dnia, tylko miliony Polek i Polaków. To oni dali nam szansę i my nie możemy jej zmarnować. Rok nie był łatwy. Wiem, ile wszyscy włożyliście serca, wysiłku, odwagi w to co robimy i też wiem, jak często nasi wyborcy i nie tylko nasi wyborcy mówią: za mało, powoli, kłócicie się. Wyciągajmy też z tego wnioski i pamiętajcie o pokorze, o tym, że jesteśmy tutaj dla ludzi, a nie dla siebie”

- zwrócił się do członków rządu Donald Tusk.

Premier przyznał, że zaufanie obywateli to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim zobowiązanie.

Koniec stanu klęski żywiołowej

15 października 2024 roku to także ostatni dzień stanu klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią.

“Od jutra życie wraca do normy w sensie prawnym, ale oczywiście to jest dopiero początek tego wielkiego procesu odbudowy”

- zauważył Premier.

Los poszkodowanych przez żywioł, ich wsparcie i bezpieczeństwo to kwestie priorytetowe dla rządu. W proces odbudowy zostaną także zaangażowane środki europejskie.

Nie dać się presji migracyjnej

Głównym tematem posiedzenia rządu był kryzys na granicy Polski i Białorusi. Nielegalna migracja i chaos w tym obszarze wywołany za rządów poprzedników sprawił, że nasz kraj zmienił swój status z państwa emigracyjnego w imigracyjne.

“Wiem, ile to budzi emocji i chciałem wszystkim, którzy w tej debacie uczestniczą i są zaangażowani w tę kwestię, jaką jest presja migracyjna na polskiej granicy - bo możemy się różnić w opiniach i możemy mieć też różne cele, które wynikają z usytuowania, inaczej będzie na to patrzył aktywista z organizacji pozarządowej, który z najlepszą intencją, z pobudek głęboko etycznych działa na rzecz ludzi, a inny obowiązek ma szef Straży Granicznej czy policjantka, która pilnuje tej granicy przed próbą siłowego jej przekroczenia. Inne zadania ma rząd, ale dzisiaj też powinniśmy to głośno powiedzieć, że wszystkim należy się bezwzględnie szacunek”

- stwierdził Prezes Rady Ministrów.

Odpowiedzią na ogromną presję migracyjną są spójne działania, które precyzuje dokument „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”.

Solidarnie w walce

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Piersi członkowie rządu wystąpili na posiedzeniu z różowymi wstążkami. To znak solidarności z kobietami walczącymi z nowotworem.

W Polsce każdego roku informację o chorobie otrzymuje 19 tys. kobiet, czyli każdego dnia ponad 50 Polek dowiaduje się, że ma nowotwór piersi. Panie pomiędzy 45. a 74. rokiem życia mają prawo do bezpłatnej mammografii co dwa lata. Regularnie korzysta z niego zaledwie 30% z nich.

Badania można wykonać w ponad 350 gabinetach stacjonarnych: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne lub w ponad 80 mammobusach: https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/zbadaj-piersi-mammobus-przyjedzie-do-ciebie.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}