Premier M. Morawiecki: Konstytucja 3 maja to jeden z milowych kroków w dziejach Polski
03.05.2021
W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja premier Mateusz Morawiecki uczestniczył m.in. w uroczystym posiedzeniu Izb Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Republiki Litewskiej. Konstytucja 3 Maja stanowiła jeden z milowych kroków w dziejach naszego państwa, na równi w szeregu z przyjęciem chrześcijaństwa, powstaniem sejmu walnego, odzyskaniem niepodległości w 1918 r. czy powstaniem „Solidarności”.
– Nie byłoby jednak Konstytucji, gdyby nie znalazły się osoby, które na pierwszym miejscu stawiały dobro Polski – napisał premier Morawiecki w mediach społecznościowych. – Rzeczpospolita w XVIII wieku wymagała radykalnej naprawy ustrojowej. Kiedy inne państwa w Europie umacniały swoje potęgi, w Rzeczypospolitej ster rządów był w rękach polityków, którzy bardziej martwili się o stan zadowolenia obcych z naszej słabości, niż ich niezadowolenia będącego rezultatem naszej potęgi – dodał.
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja szef rządu uczestniczył w uroczystym posiedzeniu parlamentów Polski i Litwy oraz wziął udział w Mszy Świętej za Ojczyznę w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela. Uczestniczył także w uroczystościach państwowych związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, które zostały zorganizowane na Zamku Królewskim w Warszawie.
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia uchwalenie przez Sejm Wielki w 1791 r. Ustawy Rządowej, znanej jako Konstytucja 3 Maja. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej.
Konstytucja 3 Maja stanowiła wizję i program reform państwa polskiego. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, zniosła liberum veto i ograniczyła przywileje szlacheckie. Ważnym rozwiązaniem było wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.
Konstytucja 3 Maja stała się dla Polaków symbolem nowoczesnego myślenia o państwie i odpowiedzialności za jego losy. Jest dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.
Pierwsza polska Konstytucja została uchwalona 230 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie.