W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Premier Mateusz Morawiecki: Bitwa pod Cedynią mogła zdecydować o istnieniu państwa polskiego

26.06.2022

Szef rządu uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 1050. rocznicę bitwy pod Cedynią. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, bitwa ta była wyjątkowa i mogła zadecydować o istnieniu bądź nieistnieniu ówczesnego państwa polskiego. Szef rządu złożył także kwiaty na cmentarzu wojennym żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Siekierkach.

Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 1050-lecia Bitwy pod Cedynią

Zwycięstwo Polski pod Cedynią

Jak przypomniał premier Mateusz Morawiecki, Mieszko I wybrał drogę własnej państwowości i jako pierwszy polski władca powiedział całemu światu, że Polska będzie klękać przed krzyżem, a nie przed jakimkolwiek obcym monarchą.

„Każdy akt woli przechodzi jednak chwile próby. Sześć lat później, na polach pod Cedynią, władca niemiecki Hodon, jako pierwszy chciał udowodnić, że Polska jest państwem sezonowym” – zaznaczył szef rządu.  „Nie wiemy, co kierowało odwagą wojów Mieszka I, ale jestem przekonany, że im właśnie zawdzięczamy to, że tu jest dzisiaj Polska” – dodał.  

Wolność nie jest dana raz na zawsze

Premier Mateusz Morawiecki wspominał też takie wydarzenia jak II wojna światowa i Powstanie Warszawskie. „Woje Mieszka I, powstańcy warszawscy, żołnierze na wszystkich frontach II wojny światowej, żołnierze wyklęci – walczyli o jeden, najbardziej szczytny cel: o wolną i suwerenną ojczyznę” – zaznaczył szef rządu.

W kontekście wojny na Ukrainie, podkreślił, że wolność nie jest dana raz na zawsze. „Polacy stanęli na wysokości zadania i pomagają swoim wschodnim sąsiadom. Jesteśmy wdzięczni Ukraińcom, że ich ofiara krwi chroni dziś nasze bezpieczeństwo i broni pokoju w całej Europie” – zaznaczył premier. „Ale jeśli naszemu wrogowi przyjdzie kiedyś do głowy naruszyć granicę państwa polskiego, to niech wie, że i my odważnie staniemy do obrony naszej najjaśniejszej Rzeczypospolitej” – dodał.

Bitwa pod Cedynią

Najstarsze udokumentowane w naszych dziejach starcie polsko-niemieckie. Zostało stoczone 24 czerwca 972 r. między wojskami księcia Mieszka I, a wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona.

W 972 r. Piastowie odnieśli druzgocące zwycięstwo. Mieszko I nie tylko opracował oryginalny plan bitwy, ale również odpowiednio wcielił go w życie. Bitwa pod Cedynią to także przykład starcia, stanowiącego dowód efektownej współpracy między braćmi (Mieszkiem a Czciborem), co w historii wojen przydarzało się niezwykle rzadko.

Cmentarz wojenny w Siekierkach

Cmentarz wojenny znajduje się nieopodal wsi Siekierki, na południe od Cedyni. Pod koniec II wojny światowej w rejonie Siekierek miała miejsce przeprawa wojska polskiego przez Odrę. Od 16 do 20 kwietnia 1945 r. żołnierze Pierwszej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki forsowali rzekę. W tej operacji nasze wojsko poniosło jednak wielkie straty. Na cmentarzu w Siekierkach znajdują się mogiły ok. 2 tys. poległych polskich żołnierzy.

Wideo

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}