Premier Mateusz Morawiecki na inauguracji roku akademickiego Politechniki Warszawskiej
01.10.2021
Wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej, perspektywy rozwojowe polskiej nauki oraz powrót do nauczania w formie stacjonarnej były tematem wystąpienia Prezesa Rady Ministrów na inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.
Podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej szef rządu mówił o trwającej obecnie rewolucji przemysłowej. Przemiany technologiczne i społeczne, w których uczestniczymy, to nie tylko szanse, lecz także wyzwania. Jednym z największych jest gromadzenie wiedzy przez najbogatsze międzynarodowe koncerny.
– Uważam, że to jest z gruntu niesprawiedliwe i niewłaściwe podejście. Jeśli w XXI wieku, chcemy by świat rozwijał się w sposób dobry i zrównoważony, musimy znaleźć rozwiązanie lepsze, odpowiedzi regulacyjne z poszanowaniem własności intelektualnej – zauważył premier Mateusz Morawiecki.
Punkt zwrotny historii – przeznaczamy większe fundusze na rozwój nauki
Wieloletnie zaniedbania i brak sprawnych instytucji państwowych ograniczały możliwości inwestowania w polską naukę, rozwój i badania. Działania rządu Prawa i Sprawiedliwości umożliwiły zmianę tej polityki.
– Naprawa finansów publicznych doprowadziła do tego, że możemy przeznaczać coraz większe kwoty na badania, rozwój i innowacyjność – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Historyczny wzrost wydatków na rozwój polskiej nauki w latach 2019-2020 otwiera przed nią nowe perspektywy. Przed instytucjami państwowymi stawia natomiast kolejne wyzwania:
– Warto zadać sobie pytanie, kto będzie beneficjentem tego rozwoju? Czy będzie on sprawiedliwe dzielony? Dziś wielkie firmy uważają, że beneficjentami tej wiedzy mogą być tylko Ci, którzy ją mają, nie dzieląc się nią. Uważam, że jest to z gruntu niesprawiedliwe i niewłaściwe podejście. Trzeba znaleźć złoty środek – lepsze rozwiązania regulacyjne, które odpowiedzą na wielkie wyzwania przyszłości – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.
Organizacja roku akademickiego
Rozpoczęcie roku akademickiego 2021/2022 to także szansa na powrót do nauczania w trybie stacjonarnym z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W przypadku większości uczelni wykłady będą odbywały się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia w mniejszych grupach, takie jak ćwiczenia, lektoraty czy laboratoria, prowadzone będą w siedzibach uczelni.
Rządowy program szczepień to szansa na powrót do normalności. Ograniczenie zagrożenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zależy jednak od codziennych zachowań każdego z nas.
- Dziś chcę wyrazić ogromną radość, że możemy spotkać się osobiście, ale tej radości towarzyszy też trwoga, że nie wiemy, jak potoczy się dalej walka z COVID-19. Ta trwoga powinna prowadzić do odpowiedzialności – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Politechnika Warszawska – jedna z najlepszych uczelni technicznych w Europie
Obecnie jedna z największych i najlepszych uczelni technicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Swoją działalność naukowo-dydaktyczną realizuje w ramach 19 wydziałów i jednego kolegium. Każdego roku uczelnia zajmuje wysokie miejsca w rankingach międzynarodowych. To również wieloletni zdobywca 1 miejsca w „Rankingu Szkół Wyższych” miesięcznika „Perspektywy”.
Politechnika Warszawska jest jedną z siedmiu czołowych europejskich uczelni politechnicznych, które należą do konsorcjum ENHANCE. W ramach projektu Komisji Europejskiej „Uniwersytety europejskie”, porozumienie zapewnia współpracę między wiodącymi ośrodkami akademickimi. Inicjatywa służy powstaniu spójnej i długoterminowej strategii kształcenia. Pozwala także zwiększyć mobilność całego europejskiego środowiska akademickiego.